Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Otwock – jednym z ogniw w długim łańcuchu pamięci o rtm. Pileckim!

947 dni Witold Pilecki walczył w KL Auschwitz – 947 „Raportów Witolda” zostanie przekazanych 22 września uczestnikom uroczystości odsłonięcia w Otwocku popiersia rtm. Witolda Pileckiego dłuta prof. Aleksandra Marka Zyśki, które stanie na skwerze imienia Rotmistrza. Od 2016 roku Rada Miasta kierowana przez Jarosława Margielskiego popiera propozycję upamiętnienia w najrozmaitszych formach bohaterstwa rtm. Pileckiego. To dzięki wielkiemu zrozumieniu i zaangażowaniu Rady Miasta skwer otrzymał jego imię, a nowo wybudowane rondo nieopodal skweru nazwane zostanie rondem Polskiego Państwa Podziemnego, którego Pilecki był żołnierzem.

Fundacja Gdzie

Zrewitalizowano skwer, przygotowano teren pod posadowienie pomnika, zakupiono nowe flagi na ulice miasta, zorganizowany zostanie koncert plenerowy, w którym wystąpią: Norbert Smoła Smoliński, Tadek Polkowski, Paweł Bohater i zespól Forteca. Dzięki hartowi ciała i ducha Witold Pilecki mógł przeżyć niewyobrażalnie trudne warunki w niemieckim obozie i w więzieniu na Rakowieckiej. W nawiązaniu do ducha sportowej rywalizacji 23 września zostanie zorganizowany bieg charytatywny w dystansie dla najmłodszych i dorosłych. Dochód z biegu będzie przekazany czwórce dzieci, których rodzice tragicznie zginęli w Zabieżkach.

\"\"

Program obchodów  78. rocznicy wejścia Witolda Pileckiego do Auschwitz przygotowany w Otowcku jest bogaty. Otwock będzie pierwszym miastem, które w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, symbolicznie w osobie Pileckiego, upamiętni bohaterstwo walczących czasie I wojny światowej, w wojnie z 1920r, w Kampanii Wrześniowej, a także więźniów w Auschwitz członków Związku Organizacji Wojskowej, Powstańców Warszawskich, żołnierzy II Korpusu oraz Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych z czasów PRL.

\"\"

Pomnik w Otwocku będzie skromny, tak jak skromnym człowiekiem był rtm. Pilecki. Symboliczny wydźwięk będzie miało przekazanie 947 egzemplarzy Raportu Witolda powstałego staraniem Fundacji Gdzie, Studium Polski Podziemnej w Londynie i Wydawnictwa Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla APOSTOLICUM w Ząbkach, dokumentu o „piekle na ziemi”.

\"\"

Zaangażowanie mieszkańców Otwocka, także w poznanie pracy organizacji wojskowej w niemieckim obozie w Auschwitz, to upamiętnienie nie tylko osoby Witolda Pileckiego, ale także jego wiernych i honorowych współtowarzyszy, którzy żyli tak, aby w godzinę śmierci mogli się bardziej cieszyć niż lękać.

Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz Rada Miasta z przewodniczącym Jarosławem Margielskim zapraszają do wzięcia udziału we wszystkich uroczystościach, które są ogniwami w długim łańcuchu pamięci o Żołnierzu Niepodległej.

Rtm. Witold Pilecki zginął w wyniku sądowego mordu 25 maja 1948 roku. Na ponad 40 lat zapadła cisza o jego poświęceniu i bohaterstwie. Dopiero 1 października 1990 roku został zrehabilitowany, w 1995 roku pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, w 2006 roku uhonorowano najstarszym i najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem Orła Białego, za zasługi cywilne i wojskowe, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Od ponad 10 lat kolejne środowiska i pasjonaci podejmują różnorodne działania, aby upamiętnić i rozsławić osobę Rotmistrza. Przede wszystkim realizowane są projekty Pamiętajcie o Rotmistrzu, Projekt: Pilecki, Wrocławskie dni z Rotmistrzem Pileckim, Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony czy najnowszy Rotmistrz Pilecki – przywracanie pamięci. Dzięki działaniom niezmordowanych społeczników nowe obiekty użyteczności publicznej, osiedla, ronda, skwery, parki, ulice, domy kultury, bursy zyskały imię rtm. Witolda Pileckiego. Ponad 40 szkół uczyniło go swoim patronem. Imię Pileckiego noszą drużyny harcerskie i skautowe, a także akademia piłkarska. Sadzone są dęby pamięci, odsłaniane kolejne tablice pamiątkowe, ustawiane obeliski i kamienie pamięci. Polacy w różnym wieku biorą udział w biegach, marszach pamięci, rajdach pieszych, konnych i rowerowych. Niejedna osoba przeszła historyczny szlak pamięci – szlak ucieczki rtm. Witolda Pileckiego i jego dwóch towarzyszy: Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. Organizowane są wystawy plakatów, konkursy, konferencje, wystawiane są spektakle, wydawane kartki okolicznościowe, znaczki, wybijane monety z podobizną rtm. Pileckiego, powstają publikacje, audiobooki, murale, komponowane są piosenki. Na YouTube można obejrzeć filmy i spoty ukazujące jego dokonania. Już po raz trzeci rozgrywany będzie ogólnopolski turniej piłki nożnej Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony dla chłopców z rocznika 2009. W ostatnim roku jedna z sal w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyjęła imię żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego. Postawiono mu pomniki we Wrocławiu, w Krakowie, Wieluniu, Koszalinie, Grudziądzu, Warszawie i Łomży. W 2015 roku upamiętniono Rotmistrza w Vicoli, miasteczku we włoskiej Abruzji.

 

 



Źródło: Fundacja Gdzie

#rtm. Pilecki #upamiętnienie #Auschwitz #Raport Witolda #Otwock #pomnik

Magdalena Łysiak