Muzeum Regionalne w Stalowej Woli z okazji 80-lecia miasta przygotowało okolicznościową wystawę pokazującą osiem dekad tworzenia tego miejsca. Bohaterami i przewodnikami po ekspozycji są mieszkańcy Stalowej Woli, społeczność, która w XX-leciu międzywojennym współtworzyła historię swojej małej ojczyzny.
„Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi” to motto przewodnie jubileuszowej wystawy. 80 lat temu zaczęła się historia Stalowej Woli i stalowowolan. Ludzie zbudowali miasto, a miasto stworzyło społeczność. 80 lat z perspektywy miasta to niewiele, z perspektywy człowieka to szmat życia. Czy da się opowiedzieć o mieście w ludzkiej skali?
Twórcy wystawy przywołali najważniejsze etapy, momenty czy uczucia z życia człowieka, takie jak narodziny, dojrzewanie, miłość, i tę ludzką skalę nałożyli na osiem dekad rozwoju Stalowej Woli. Oddali głos mieszkańcom, którzy opowiadając o sobie, opowiadają o miejscu, które zbudowali, a które stworzyło ich. Stalowa Wola pojawia się jako tło ich wyborów, sukcesów, porażek, miasto, gdzie wchodzili w dorosłość, zakładali rodziny, przeżywali radości i smutki. To przez pryzmat ich wspomnień toczy się narracja wystawy, która pozwoli wsłuchać się w to, co oni mają do powiedzenia o mieście, które zbudowali, w którym żyją, którego ulice codziennie przemierzają, którego obraz mają w swojej pamięci, a klimat kreują. To przestrzeń spotkania między pokoleniami, ulicami, wspomnieniami. Dziedzictwo to przecież nie tylko zjawiska, budynki, fakty powszechnie znane, cenione i opisywane w książkach. To również smak lodów sprzed lat, czarno-białe fotografie ze studniówki czy dzbanek podarowany z okazji ślubu.
Ekspozycja nawiązuje do aktualnego w muzealnictwie trendu biografii miejsc/przedmiotów oraz interpretacji dziedzictwa. Jest zwizualizowaną formą mówionego archiwum, gdzie oprócz głosów mieszkańców znajdujemy fotografie, dokumenty, pamiątki, przedmioty użytkowe, rzeczy związane z konkretnymi osobami czy miejscami, fragmenty filmów i inne obiekty, które odpowiednio ilustrują narrację i występują w roli świadków dziejów miasta i jego mieszkańców. Każdy z eksponatów opowiada inną historię.
Choć wystawa odnosi się do historii określonego miejsca i zamieszkującej go społeczności, to ilustruje doświadczenia wspólne dla większości Polaków żyjących na przestrzeni ostatniego osiemdziesięciolecia.
Ekspozycja mająca tak wyraźnie społeczny oraz obywatelski charakter wpisuje się również w kontekst obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając, że wspólne zaangażowanie i wysiłek służą budowaniu zarówno dużej jak i małej ojczyzny. Rocznica odzyskania niepodległości zwraca uwagę na etos patriotyzmu, którego żywym obrazem może być właśnie Stalowa Wola, miasto uznawane za symbol „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na niepodległość”.