Plakaty będą również publikowane na łamach 14 dzienników regionalnych na terenie całej Polski oraz w stołecznej komunikacji miejskiej w formie „nośników w tramwajach warszawskich i na ekranach na stacji metra Świętokrzyska” – napisano w komunikacie IPN.
Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.
19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Walki trwały niemal miesiąc, a najcięższe z nich toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy palili i niszczyli dom po domu. Kiedy powstanie się skończyło w miejscu getta nie było już nic.
Rząd Polski w Londynie bezskutecznie apelował o pomoc do przywódców całego świata. Niestety świat milczał. W proteście przeciwko tej obojętności członek Rady Narodowej RP w Londynie Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo.