Naszym obowiązkiem jest pamiętać i informować młode pokolenia o tym, co się wydarzyło podczas II wojny światowej – o tej tragedii, która spotkała nasze miasto, tragedii ludności cywilnej, zamordowanej bestialsko przez Niemców. To ma na celu nasza akcja – mówił podczas otwarcia wystawy „Tablice pamięci” Wojciech Dąbrowski – prezes PGE Energia Ciepła. Ekspozycję można do końca marca oglądać w holu Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
Projekt „Tablice pamięci” pod patronatem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego zainaugurowano w 2018 r. Ideą akcji jest uzupełnienie informacji i popularyzacja historii poprzez umieszczenie tablic w języku polskim i angielskim w miejscach pamięci związanych z II wojną światową.
Projekt jest realizowany w dwóch etapach. Na pierwszym tablice zostaną zamontowane na blisko 160 warszawskich pomnikach autorstwa Karola Tchorka z 1949 r. Na drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła, inicjator i fundator „Tablic pamięci”, ma swoje oddziały i spółki zależne (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku). Projektowi towarzyszą debaty, publikacje, a także inicjatywy w przestrzeni miejskiej i w mediach społecznościowych. Jedną z nich jest ekspozycja otwarta w zeszły poniedziałek na Dworcu Centralnym w Warszawie.
To miejsce kojarzy się warszawiakom jako punkt rozpoczynania lub kończenia podroży, ale projekt, który dzisiaj rozpoczynamy, otwarcie wystawy poświęconej ofiarom cywilnym niemieckich zbrodni w Warszawie w latach 1939–1945, to lekcja historii, którą powinniśmy odrabiać każdego dnia
– mówił podczas uroczystości prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
Dodał, że Warszawa to serce Polski, które w tym najgorszym okresie przeżyło to wszystko, co niesie ze sobą wojna.
Mam nadzieję, że pamięć i historia nie będą znikały z przestrzeni publicznej. Chciałbym, aby dworce kolejowe były strefą, w której będzie miejsce na kulturę, sztukę, pamięć i historię
– zaznaczył prezes PKP SA.
Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła, podkreślił, że akcja „Tablice pamięci” ma na celu informowanie o prawdzie. Zachęcił też do pobrania darmowej aplikacji, dzięki której każdy znajdzie mapę tablic pamięci, zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń, które miały miejsce w danej lokalizacji.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody młodzieży i nauczycielom, którzy wzięli udział w konkursie „Miasto pamięci” zorganizowanym dla uczniów mazowieckich szkół średnich. Więcej o tej inicjatywie w dzisiejszym wydaniu „Codziennej”.