Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Niezwykłe pamiątki z Warszawy

350 obiektów brązowniczych i grawerskich, m.in. miniatury pomników, medale, drobne plakietki z symbolami Warszawy powstałe w pracowni Mieczników, można oglądać na wystawie w Muzeum Warszawy. Towarzyszą im dokumentacja, fotografie, narzędzia i dyplomy z wyposażenia firmy.

muzeumwarszawy.pl

Na wystawie można zobaczyć ok. 350 obiektów brązowniczych i grawerskich. Uzupełnia je dokumentacja, fotografie, narzędzia i dyplomy z wyposażenia firmy, więc jest tego rzeczywiście sporo. Firma produkowała naprawdę bardzo dużo. To były przedmioty, które można było normalnie kupić, jak noże do papieru, popielniczki, wizytowniki, ramki na zdjęcia, lusterka, lampki, puderniczki, broszki, drobne plakietki z symbolami Warszawy, przede wszystkim z pomnikami Syreny i Nike czy nawiązujące do Powstania Warszawskiego.

- opowiadała PAP kuratorka wystawy, Aleksandra Sołtan-Lipska.

Pracownia Mieczników oferowała szeroki asortyment wyrobów z brązu od rzeźby figuralnej, w tym też miniatur pomników warszawskich, rzeźby salonowej w różnych stylach, przez tablice elewacyjne i płaskorzeźby, medale i medaliony, plakiety, głowice sztandarowe, nagrody sportowe jak statuetki czy puchary po galanterię brązowniczą i grawerską użytkową i pamiątkową. To przedmioty zróżnicowane, jeśli chodzi o formę i styl, a także pod względem artystycznym. Są wśród nich wyroby wysmakowane artystycznie, wyrabiane jednostkowo, ale też wymagające odpowiednio zasobnego portfela. A są też rzeczy o charakterze pamiątkowym, użytkowym, drobniejsze, powiedzmy - na każdą kieszeń" - podkreśliła kuratorka.

Są to przedmioty różnej wielkości - od bardzo drobnych po największą na wystawie miniaturę Kolumny Zygmunta mierzącą ponad 160 cm.

Pokazujemy także odlew głowy Fryderyka Chopina projektu Stanisława Sikory, ważący 80 kg. Jest też wielka tablica elewacyjna z podobizną Józefa Piłsudskiego, która była zamówiona jeszcze przed wojną, czy projekt gipsowy popiersia Tadeusza Kościuszki zamówionego przez Polonię amerykańską, które na początku lat 70. popłynęło do Ameryki. 

- wymieniała kuratorka.

Firma funkcjonowała 74 lata, niemalże bez przerwy, wyjąwszy okres po Powstaniu Warszawskim do momentu ponownego uruchomienia zakładu w maju 1946 r.

Na pewno wiele przedmiotów wykonanych w tej pracowni znajduje się w naszych domach, bo wiele z naszych nabytków z ostatnich lat to zakupy od osób prywatnych, zarówno statuetki, jak i drobne przedmioty. Myślę, że wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie rzeczy posiada, zwłaszcza, jeżeli chodzi o galanterię brązowniczo-grawerską. Mam nadzieję, że wizyta na wystawie spowoduje, że inaczej popatrzymy na takie przedmioty, może ktoś znajdzie identyczny wzór. Można skorzystać z naszej pomocy, konsultacji, jeśli ktoś będzie chciał przyjść, pokazać posiadany przedmiot, by rozwiać wątpliwości, czy to mogło powstać w pracowni Mieczników. 

- dodała.

Wystawa Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników będzie czynna do 10 maja.

 

 

 



Źródło: pap.pl

#Muzeum Warszawy #rodzina Mieczników #wystawa #produkcja pamiątek z brązu

redakcja