Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów 44. edycji konkursu „Zabytek zadbany”.
Laureatem w kategorii utrwalanie wartości zabytkowej obiektu został zakład karny w dawnym klasztorze karmelitańskim w Nowym Wiśniczu. Wyróżnienia otrzymały: kościół św. Zofii w Bobowej, Willa Georga Grawitza (siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej) w Szczecinie oraz Szkoła Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” (SP im. K. Makuszyńskiego) w Warszawie.
W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu laureatem została Zagroda – Muzeum Wsi Markowa. Wyróżnienia przyznano zespołowi dworsko-parkowemu w Chrzęsnem, pałacowi w zespole pałacowo-parkowym w Jankowicach oraz trwałej ruinie pałacu w Zatoniu. Za najlepiej zaadaptowany obiekt zabytkowy uznano zespół dworca kolejowego w Kościerzynie. Wyróżnienia otrzymały: Prochownia Stara Apteka (scena Teatru Wybrzeże) w Gdańsku, budynek dworca kolejowego (Miejska Biblioteka Publiczna) w Rudzie Śląskiej oraz kamienica przy placu Solnym 4 (siedziba Op Enheim) we Wrocławiu.
Laureatem w kategorii architektura i budownictwo drewniane został Kościół Pokoju w Jaworze, a wyróżnienia przypadły Papierni – młynowi papierniczemu w Dusznikach-Zdroju i kościołowi Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie. Zabytkiem techniki została wieża ciśnień w Biedrusku. Wyróżniono zaś wieżę ciśnień w Chełmży, wiatrak „Czesław” typu koźlak w Lesznie i komorę Jezioro Wessel na III poziomie Kopalni Soli Wieliczka. W kategorii specjalnej – właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem – nagrodzono kościół św. Jerzego w Gliwicach i kaplicę św. Jana Nepomucena w Zerwanej.
Organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa konkurs stawia sobie za cel upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Niesie też walor edukacyjny poprzez popularyzację wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury w trakcie ich użytkowania oraz prowadzonych remontów i adaptacji.