Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spotkamy się z pracownikami Muzeum Narodowego w Warszawie i będziemy rozmawiali o tym, jak z ich perspektywy wygląda działalność placówki - poinformował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zaznaczył, że o spotkanie poprosili pracownicy MNW.
Sellin odniósł się w ten sposób na antenie Radia Zet do wypowiedzi dr. Piotra Rypsona, byłego p.o. dyrektora muzeum, który mówił w wywiadzie dla Wyborcza.pl, że "sytuacja w muzeum jest patologiczna".
Nie chodzi tylko o cenzurę. Pracownicy są mobbowani. Odeszło już 10 proc. załogi
- powiedział Rypson.
Wiceminister kultury podkreślił, że resort ma stały kontakt z załogą MNW.
Nawet chyba w przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni na rozmowę w ministerstwie z przedstawicielami załogi właśnie, i będziemy rozmawiać, jak z ich perspektywy wygląda działalność Muzeum Narodowego w ostatnich latach i pod nowym kierownictwem, więc nie unikamy tego typu rozmów i szukania tego typu opinii
- powiedział Sellin.
Podkreślił, że "nie wie, czy tezy wygłoszone przez byłego dyrektora są prawdziwe".
Wolę usłyszeć to bezpośrednio od przedstawicieli załogi
- zaznaczył wiceszef MKiDN.
Na informację o tym, że w muzeum związki zawodowe szykują się do sporu zbiorowego, odpowiedział, że o tym nie słyszał. Dopytywany, po co w takim razie spotkanie z zespołem, mówił, że pracownicy MNW o nie poprosili.
Jak ktoś prosi o spotkanie i są to pracownicy jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, to oczywiście minister kultury zgadza się na takie spotkanie i takie spotkanie będzie
- podkreślił.
Dr Piotr Rypson w 2018 r. zastąpił na stanowisku dyrektora MNW dr Agnieszkę Morawińską, która kierowała placówką przez osiem lat. Pełnienie obowiązków dyrektora powierzył mu minister kultury Piotr Gliński, przyjmując dymisję Morawińskiej z dniem 2 lipca zeszłego roku. 30 listopada 2018 r. na stanowisko dyrektora MNW minister kultury powołał prof. Jerzego Miziołka.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu kontrowersje wywołała decyzja o usunięciu z wystawy stałej muzeum prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Usunięcie prac z muzeum nakazał dyrektor placówki prof. Jerzy Miziołek, który tłumaczył, że dzieła te "rozpraszały młodzież", a muzeum otrzymywało skargi od niezadowolonych gości. Po tzw. "bananowym proteście" kontrowersyjne pracy wróciły do muzeum.