"Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą" - oznajmił szef MKiDN Piotr Gliński podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej tę jedną z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. Jak wskazał - "kultura ludowa to jest sól kultury narodowej".
Dziś w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej - jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie.
🕔O godz. 11.00 w @NarodowyI rozpoczęła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski. pic.twitter.com/kS0ZfmChKR
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) July 13, 2023
"Kultura ludowa to jest sól kultury narodowej. My się bardzo cieszymy, że w Polsce kultura regionalna, tradycyjna, ludowa tak wspaniale się rozwija, a górale mają szczególne miejsce na mapie tej polskiej kultury ludowej"
Jak dodał - "tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą, o której z dumą mówimy, ale przede wszystkim jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, dzięki którym ta impreza corocznie się odbywa".
Zaznaczył, że MKiDN, zgodnie z zasadą pomocniczości, stara się "wspierać te działania". "To jest nasz obowiązek, ale to jest też nasza duma i w zasadzie honor, że możemy wspierać taką działalność".
Przypomniał, że festiwal to nie tylko jednorazowe wydarzenie w roku, ale działalność całoroczna.
"Ludzie, którzy kultywują kulturę ludową praktykują ją na co dzień w różnych zespołach, domach czy centrach kultury. To jest działalność obywatelska oddolna, jednocześnie niebywale profesjonalna i szalenie istotna dla nas z wielu punktów widzenia. Przede wszystkim dlatego, że to jest ciekawe, interesujące poznawczo, bo to jest kultura, to jest sposób realizowania się przez bardzo wielu ludzi w Polsce, wszystkich pokoleń"
Jak zaznaczył, "to ma także swój wyraz integracyjno-wspólnotowy i szerzej ma także wyraz tożsamościowy, ogólnopolski".
"Polska tworzy się poprzez kulturę i w dużej mierze istnieje i tworzy się, bo przecież to jest proces, który trwa, poprzez kulturę ludową"
Podziękował wszystkim, którzy praktykują kulturę ludową. Zapewnił, że MKiDN będzie dalej to wsparcie kontynuowało.
"Od wielu lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera Tydzień Kultury Beskidzkiej, ale także od kilku lat wspiera nasza nowy Instytut, który jest pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Polskiej. Bardzo się cieszę, że potrafimy tak partnersko współpracować, realizować wspólne działania"
60. Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie odbywał się przez 9 dni (od 29 lipca do 6 sierpnia) w 5 miejscowościach: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański, Oświęcim oraz trzech towarzyszących: Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska), a także w Cieszynie.