Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Małżeństwo niezłomne

1 lutego 2019 r. w Lublinie odbędzie się państwowy pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich. Małżeństwo to ukrywało w swoim domu we wsi Kolonia Łuszczów, niedaleko Lublina, żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – m.in. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora czy Zdzisława Brońskiego ps. Uskok. Miejsce to przez partyzantów nazywane było „koszarami”.

Strfania i Władysław Zarzyccy
Strfania i Władysław Zarzyccy
ipn.gov.pl/M.Ruczyńska

Od wiosny 1946 r.  Zarzyccy współpracowali z oddziałem kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. W ich zabudowaniach kwaterowali wielokrotnie partyzanci, m.in. mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” ze swoim sztabem. Gospodarze należeli do najofiarniejszych i najbardziej zaufanych współpracowników „Uskoka”. Po amnestii z 1947 r. kwatera u Zarzyckich stała się jedną z dwóch najważniejszych „melin” oddziału. Od lata 1948 r. odbywały się tutaj regularne, comiesięczne spotkania komendanta z kadrą grupy, partyzanci nazywali ją „koszarami” lub „koszarami partyzanckimi”. Na przełomie marca i kwietnia 1949 r. w wyniku działań operacyjnych i zeznań uzyskanych od aresztowanego członka oddziału, Stanisława Bartnika „Górala”, WUBP w Lublinie zlokalizowało kwaterę i uzyskało informację o mającej odbyć się w zabudowaniach Zarzyckich koncentracji. Grupa operacyjna UB-MO-KBW otoczyła w nocy z 2 na 3 kwietnia 1949 r. gospodarstwo w kol. Łuszczów. Małżeństwo Zarzyckich został aresztowane. W domowej skrytce przetrwało troje ich dzieci. Pomimo zaawansowanej ciąży kobieta została poddana przesłuchaniom, połączonymi z torturami fizycznymi i psychicznymi (była także infiltrowana przez agenturę w celi). 29 maja 1949 r. w więziennym szpitalu urodziła córkę i półtorej godziny po porodzie zmarła. Na wniosek WPR w Lublinie dokonano 31 maja 1949 r. oględzin i sekcji zwłok. Zostały one przeprowadzone w prosektorium Zakładu Anatomii Patologicznej UMCS. Zgodnie z poleceniem WPR w Lublinie po dokonaniu powyższych czynności zwłoki miały zostać pochowane.

Zarzycki także przeszedł bardzo ciężkie i brutalne śledztwo. Wyrokiem WSR w Lublinie z dn. 25 listopada 1949 r. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności i przepadek całego mienia. Zeznania jakie wówczas złożył dają tylko częściowe pojęcie o ogromie cierpień, jakie przeżył w śledztwie: 

Ja w śledztwie byłem bity, w czasie kiedy siedziałem już na Zamku to do ‹‹karcu›› wlewano wodę. Bił mnie tęgi osobnik, kijem, gumą, palono mi pod nosem ogień, na skutek tego wszystkiego podpisałem w śledztwie każdy protokół i co tylko chcieli. Krzyki żony też nieraz słyszałem, będąc na korytarzu. Raz żona, przechodząc korytarzem do ustępu, powiedziała: ‹‹Mężu dłużej chyba już nie wytrzymam››. Raz na dzień dawali mi kubek kawy, byłem zawsze głodny i zmaltretowany. Jak kiedy chciałem pójść do lekarza to mnie brali na korytarz [i] zapędzali do ustępu i kał musiałem zbierać i wkładać do otworów. [...] Kiedy w kwietniu [19]49 r. byłem przyprowadzony na celę to mogą niektórzy stwierdzić, że tak byłem zbity, że nawet na nogach nie mogłem się utrzymać [...]. O śmierci żony dowiedziałem się z początkiem czerwca [19]49 r.

Karę odsiadywał w więzieniu w Rawiczu. Zwolniony został przedterminowo 16 października 1954 r. Był w stanie skrajnego wyczerpania. Wrócił do kolonii Łuszczów. Gospodarstwo przypominało ruinę. Udało mu się odzyskać dzieci, które zostały umieszczone w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Po odwilży październikowej Zarzycki rozpoczął sądowe starania o odzyskanie dla dzieci majątku swojej żony. Zmarł 28 czerwca 1963 r. na atak serca po powrocie z kolejnej rozprawy sądowej. Postanowieniem SW w Lublinie z dn. 10 lutego 1992 r. wyrok WSR w Lublinie z dn. 25 listopada 1949 r. został uznany za nieważny. 1 marca 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Władysława Zarzyckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szczątki Stefanii Zarzyckiej zostały odnalezione 6 października 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. 28 maja 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stefanię Zarzycką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Program uroczystości pogrzebowych (1 lutego 2019 r.)

12:00 – Msza św. za dusze zmarłych w Kościele Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Al. Racławickie 20);
13:15 – Przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie;
13:30 – Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową.

 

 

 



Źródło: ipn.gov.pl

#pogrzeb państwowy #Stefania i Władysław Zarzyccy #Żołnierze Niezłomni #UB #więzienie #tortury

Magdalena Łysiak