Wernisaż wystawy "Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść" odbędzie się w piątek 30 listopada w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Otwarciu czasowej ekspozycji będą towarzyszyły wykonywane na żywo kołysanki ludowe.
W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszyscy miłośnicy sztuki i tradycji, gdyż wstęp na nie jest wolny. Kuratorką i autorką scenariusza wystawy jest Aleksandra Jarysz, a za oprawę plastyczną odpowiadała Barbara Górka.
Tematem przewodnim ekspozycji będzie rodzicielstwo. Na wystawę złożą się eksponaty, którymi dysponuje Muzeum Etnograficzne - elementy sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, ale także obrazy współczesne z kolekcji innych muzeów oraz wypożyczone od prywatnych właścicieli.
Wystawa "ma na celu ukazanie kulturowych zmian zachodzących w ujęciu tego tematu i przedstawienie go w szerokim kontekście społecznym"
- informują organizatorzy.
Na ekspozycję złożą się obrazy, fotografie, filmy, plakaty, rejestracje teatralne, blogi internetowe, poradniki dla matek, a także prywatne pamiątki związane z macierzyństwem.
Ekspozycja będzie miejscem dyskursu na temat ideału matki, archetypów Ewy i Maryi (w tym fenomenu kultu maryjnego w Polsce), a także przemian ról społecznych warunkowanych płcią oraz biologicznego aspektu macierzyństwa wraz z ukazaniem codzienności matek
- wskazuje muzeum na swojej stronie internetowej.
Organizatorzy dodają, że to pierwsza tego typu wystawa o tej tematyce, wykorzystująca tak różnorodne środki wyrazu, która będzie prezentowana w jakimkolwiek muzeum etnograficznym na terenie Polski.