Akcja pisania kartek i listów do Powstańców Warszawskich, a także nagrody BohaterONy - to elementy IV edycji kampanii „BohaterON - włącz historię!”, która rusza w czwartek. Ciągle nazywają nas bohaterami, a to był zwykły obowiązek – mówiła sanitariuszka z powstania Hanna Stadnik ps. Hanka.
Pamięć-Edukacja-Pomoc – pod tym hasłem Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia od 2016 roku realizują kampanię BohaterON. Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów – bohater i ON (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie powstańców warszawskich, a z drugiej promocję historii Polski XX wieku. W ramach realizacji trzech edycji akcji do bohaterów walk o stolicę trafiło ponad pół miliona kartek. Ten fakt, a także dwie daty – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłoniły organizatorów do rozszerzenia formuły kampanii o nowe działania.
Ustanowiliśmy nagrodę BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich. Nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania, ale również dlatego, że są oni wyjątkowym pokoleniem, pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat.
– przekazała na konferencji prasowej Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji "BohaterON - włącz historię!".
Jak mówiła, nagroda BohaterONy ma
za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku. Laureatów w każdej z sześciu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i dziennikarz wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.
Udział w wyborze laureatów będą mieli także internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej dziedzinie przyznają Złotego BohaterONa Publiczności. Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba - wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres [email protected]. Kandydatów zgłaszać można od 1 do 30 sierpnia. Następnie, od 1 września do 2 października będzie można zagłosować na nominowanych.
Już po raz czwarty także, każdy kto chce uhonorować uczestnika walk o stolicę, może to zrobić wysyłając kartkę lub list w ramach trwającej od 1 sierpnia do 2 października akcji. W tym roku nie będą jednak dostępne bezpłatne pocztówki, ale organizatorzy zachęcają do własnoręcznego wykonania kartki lub napisania listu i przesłania na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław.
W tym roku chcemy, żeby te kartki i listy były wyjątkowe. Nie dystrybuujemy bezpłatnych kartek, dostępnych w sieciach dystrybucyjnych naszych partnerów, ale zachęcamy wszystkich do zrobienia kartek, do napisania listów, do zrobienia prezentów - wyjątkowych kreatywnych prac dla naszych bohaterów" - mówiła Lesiuk-Krajewska. "Będziemy zachęcać do tego, aby pisać listy, kartki wykonywać własnoręcznie, wysyłać pocztówki ze swojej miejscowości, zostawiać adresy oraz numery telefonów. Zaoszczędzone środki przeznaczymy na wsparcie bohaterów.
– dodała.
Przekazała, że podobnie jak w poprzednich latach istnieje możliwość napisania bezpłatnej pocztówki do powstańca za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl.
Musimy się liczyć jednak z tym, że możemy zmieścić tam tylko 25 słów, tak jak to było w korespondencji wysyłanej poczta polową w trakcie Powstania Warszawskiego.
– wyjaśniła organizatorka akcji.
Wypełnione przez internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji - razem z nadesłanymi do siedziby Fundacji Sensoria kartkami i listami - przekazane adresatom w formie tradycyjnej.