W związku z obchodami 100-lecia polskiej niepodległości, najbliższy weekend będzie obfitował w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne towarzyszące oficjalnym uroczystościom. Specjalnie dla Czytelników Niezalezna.pl. zebraliśmy najważniejsze imprezy odbywające się w największych miastach Polski. Nie zapomnijcie sprawdzić, co dzieje się w Waszej okolicy - bądźmy w tych dniach razem!
WARSZAWA
11 listopada odbędzie się również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej główny koncert w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Na ten dzień zaplanowano też 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie z tego samego cyklu. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12 tys. 500 odbiorców w kraju oraz 15 tys. na świecie. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać polskiej muzyki.
Tego samego dnia (10.11) w Teatrze Palladium odbędzie się koncert "Klasycznie Niepodległa". O godz. 16 wysłuchamy recitalu fortepianowego zagranego przez znakomitego pianistę, dyrygenta Marka Drewnowskiego, ucznia legendarnego Leonarda Bernsteina. Patronat nad wydarzeniem objął portal Niezalezna.pl.
Na poniedziałek, 12 listopada, zaplanowano w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierę współprodukowanego przez MKiDN filmu "Niepodległość" w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Film powstał dzięki dziesiątkom anonimowych operatorów, którzy w latach 1914-1923 filmowali naszych przodków.
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniają również wystawy zorganizowane z okazji tej rocznicy - "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" w Muzeum Narodowym w Warszawie (czynna do 17 marca 2019 r.), "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie (czynna do 27 stycznia 2019 r.), "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości" w warszawskim Muzeum Łazienki Królewskie (czynna od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r.) oraz "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej w latach 1918 – 1989" w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie (wernisaż - 10 listopada, wystawa czynna do 31 marca 2019 r.).
Na czele biało-czerwonego marszu 11 listopada, jako jedna z pierwszych grup zorganizowanych, będą szły Kluby "Gazety Polskiej". Ich członkowie przyjadą z rozmaitych zakątków kraju. Spotykamy się 11 listopada o godz. 13:00 w okolicach Pomnika Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na pl. Małachowskiego.
Nadal potrzebne są osoby mogące zasilić skład straży porządkowej.Przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” proszeni są o zgłaszanie się w tej sprawie mailowo pod adresem: [email protected]
UWAGA. Zgłoszenia do służby porządkowej powinny zostać potwierdzone przez szefa klubu „Gazety Polskiej” zgłaszającej się osoby.
O ewentualnych zmianach będziemy informować.
KRAKÓW
Melodia "Mazurka Dąbrowskiego", grana przez strażaków-hejnalistów w niedzielę w samo południe popłynie także z wieży Bazyliki Mariackiej. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą zaśpiewa go chór. W ramach akcji hymn rozbrzmi w ponad 500 miejscach świata.
Również w niedzielę na krakowskim Rynku zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości", która rozpocznie się o godz. 17.
Z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji zbliżającego się święta, w ramach akcji "Weekend niepodległościowy" udostępni do darmowego zwiedzania wszystkie wystawy czasowe oraz galerie stałe. W gmachu głównym będzie można zobaczyć m.in. cieszącą się ogromną popularnością wystawę "Wyspiański" oraz otwartą tydzień temu ekspozycję "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego".
W sobotę muzeum zaprasza na zajęcia dla rodzin z dziećmi "Niepodległa, czyli jaka?" oraz na premierę spektaklu przygotowanego przez Teatr Jednej Miny "123". I w sobotę, i w niedzielę po wystawie "Niepodległość" oprowadzać będą jej kuratorzy.
Śpiewniki, plakaty, ulotki i fotografie będą czekać na pasażerów "patriotycznego tramwaju", który 11 listopada 2018 r. od 10.30 do 14.30 pojedzie wokół krakowskich Plant. Pasażerowie tramwaju zamiast biletów otrzymają śpiewniki pieśni patriotycznych z wkładką prezentującą miejsca i ludzi na Krakowskim Szlaku Niepodległości.
ŁÓDŹ
WROCŁAW
Po występie chórów zaplanowano na pl. Wolności piknik wojskowy, na którym będzie można podziwiać sprzęt, posłuchać koncertu orkiestry czy posilić się grochówką. Wieczorem pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w asyście wojskowej złożone zostaną kwiaty, a następnie w budynku urzędu wojewódzkiego wojewoda wręczy zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska pamiątkowe Medale 100-lecia Niepodległości, przyznane przez premiera.
W niedzielę przed południem, podobnie jak w latach ubiegłych, we Wrocławiu przez centrum miasta przejdzie Radosna Parada Niepodległości. Pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na placu Wolności, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. W paradzie wezmą udział m.in. przedszkolaki i uczniowie wrocławski szkół. O godz. 11.30 odbędzie się uroczysty Apel Niepodległościowy.
Bogaty program wydarzeń związanych ze stuleciem niepodległości przygotowało wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia. Przez cały weekend będą tam się odbywały wernisaże wystaw, koncerty, rodzinne zabawy czy parady z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
Obchody rocznicy odbędą się również w Narodowym Forum Muzyki. W niedzielę odbędzie się tam koncert, na którym zostaną wykonane działa najsłynniejszych polskich kompozytorów. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Yulianna Avdeeva – zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego.
Muzycznie wrocławianie świętować będą również w Hali Stulecia. W sobotę i w niedzielę odbędzie się tam festiwal Wrock for Freedom, na którym wystąpią m.in. Dżem, IRA i Lady Punk.
Wieczorem w Dolnośląskim Centrum Filmowym od godz. 18 potrwa Filmowa Noc Niepodległości. W programie filmy dokumentalne o polskiej i wrocławskiej historii, m.in. o Ossolineum i o pionierach Wrocławia, przybyłych na te ziemie po II wojnie światowej. Zaplanowano też wspólne śpiewanie patriotycznych niepodległościowych piosenek.
POZNAŃ
W Poznaniu główne uroczystości nawiązywać będą także do zbliżającego się stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Niedzielne uroczystości w stolicy Wielkopolski zainicjuje msza św. w intencji ojczyzny. Potem obchody przeniosą się na pl. Wolności. Zaplanowano m.in. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, defiladę, prezentację historycznego sprzętu wojskowego i prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Poznaniacy obejrzą też widowisko "Powstanie wielkopolskie" przygotowane przez Park Dzieje.
Szczególną atrakcją przygotowaną na finał obchodów w Poznaniu będzie mapping z muzyką na żywo pt. "Wielkopolska wiktoria". Multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego. Gospodarzem uroczystości jest wojewoda wielkopolski.
Okolicznościowy koncert odbędzie się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wystąpi pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi Gabriel Chmura. Podczas niedzielnego koncertu wybrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego. Koszt biletu na Koncert Marszałkowski to tradycyjnie 1 zł.
Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski 11 listopada obchodzony jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Głównym elementem całodniowej imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadzi święty Marcin na koniu.
TRÓJMIASTO
Gdańska Parada Niepodległości odbędzie się już po raz 16. Przejdzie ona w niedzielę rano ulicami historycznego centrum miasta, a udział w niej wezmą m.in. zabytkowe i oryginalne auta oraz motocykle, liczne grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe, harcerze i uczniowie. Przemarsz będzie miał swoją metę na Długim Targu, gdzie na godz. 11:30 zaplanowano wykonanie Historycznego Zdjęcia Gdańszczan w 100-lecie Niepodległości, a po nim - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Własną Paradę Niepodległości organizuje w niedzielę także Gdynia. Przemarsz rozpocznie się w południe. Jego uczestnicy pokonają trasę od Dworca Gdynia Główna pod Pomnik Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki, gdzie zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych itp.
Sopocką Paradę Niepodległości prowadzić będą strażackie zabytkowe samochody oraz rowerzyści. Uczestnicy zbiorą się w okolicy parkingu Opery Leśnej i przejadą na ul. Bohaterów Monte Cassino, gdzie – na Placu Zdrojowym odbędzie się prezentacja zabytkowych wozów strażackich i pokazy sprzętu strażackiego, a w muszli koncertowej – występy uczniów sopockich szkół, którzy prezentować będą utwory patriotyczne.
W sobotę na terenie gdańskiego Grodziska, w pobliżu Góry Gradowej, na zbudowany z okazji jubileuszu 42-metrowy maszt wciągnięta zostanie po raz pierwszy olbrzymia biało-czerwona flaga. Tego dnia wieczorem na fasadzie Zielonej Bramy oglądać będzie można pokazy mappingu – specjalnego spektaklu multimedialnego. W sobotę i niedzielę w wielu gdańskich restauracjach dostępne będą potrawy przygotowane z myślą o święcie.
W sobotę w gdańskim Pałacu Opatów, gdzie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się z kolei finisaż wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później”. Tego dnia po raz ostatni można będzie obejrzeć, w towarzystwie kuratorów, przygotowane przez 20 pomorskich artystów prace inspirowane powieścią Stefana Żeromskiego.
W Europejskim Centrum Solidarności obejrzeć będzie można z kolei wystawę „Nić. Sploty wolności”. Składają się na nią oryginalne, wykonane z tkanin przedmioty opowiadające historie związane z polskimi drogami do odzyskania niepodległości. Na ekspozycji prezentowana jest np. suknia na krynolinie noszona w żałobie po powstańcu styczniowym czy wykonana z tkaniny sitodrukowej ślubna sukienka, którą w latach 80. przewieziono z Berlina do Polski na potrzeby podziemnej drukarni.
Z kolei w niedzielę, przed gdańskim Muzeum Poczty Polskiej otwarta zostanie wystawa "Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta" prezentująca sylwetki i życiorysy 10 Polek, które odegrały szczególną rolę w życiu polskiej społeczności w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Tego samego dnia na fasadzie Muzeum odsłonięte zostaną też nowe tablice upamiętniające Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z 1 września 1939 r.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zadbał o specjalne iluminacje najważniejszych wiaduktów i pomników. Do 14 listopada na biało-czerwono podświetlone będą wiadukty: Zielony przy ul. Kościuszki, Żółty przy ul. Jana z Kolna i Harfa przy ul. Uczniowskiej. Specjalne iluminacje zyskają też fasada Dworu Artusa, Pomnik Poległych Stoczniowców, pomnik „Tym co za polskość Gdańska” i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W sobotę na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędzie się piknik wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej” organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i miasto Gdynia. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów Radosław Pioch, tego dnia przy nabrzeżach zacumują trzy jednostki Marynarki Wojennej, które będzie można zwiedzać. Będą to okręty: podwodny ORP „Bielik”, ratowniczy ORP „Maćko” i barkentyna ORP „Iskra”. Tego dnia można też będzie bezpłatnie zwiedzić okręt muzeum - ORP „Błyskawicę”.
W sobotę na Skwerze Kościuszki wojsko udostępni też do zwiedzania swój sprzęt. Będą to m.in. czołg PT-91 Twardy, bojowy wóz piechoty, specjalny sprzęt Formozy, saperów i jednostek Marynarki Wojennej, Zaplanowano też występy zespołów Marynarki wojennej, w tym Orkiestry Reprezentacyjnej MW.
W uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości włączają się również inne miasta i miejscowości. Zachęcamy do sprawdzenia, co dzieje się w Państwa okolicy i do włączenia się we wspólne świętowanie. Bądźmy tego dnia razem!