W Senacie RP można oglądać wystawę „KUL uniwersytetem niepodległej Polski 1918–2018”. „Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczął działalność w roku odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała wicemarszałek Maria Koc na uroczystości otwarcia. W ciągu 100 lat uczelnię opuściło ponad 100 tys. absolwentów. „To elita naszego społeczeństwa” – podkreśliła wicemarszałek Senatu. Przypomniała też, że uniwersytet, zgodnie z założeniami swojego twórcy ks. Idziego Radziszewskiego, miał kształcić i wychowywać inteligencję katolicką, która w przyszłości będzie kierować życiem społecznym kraju.
Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr, inicjator zaprezentowania wystawy w Senacie, zaznaczył, że obecnie uczelnia ma 10 wydziałów, kształci studentów na 46 kierunkach. Przypomniał też słowa Jana Pawła II, skierowane do pracowników KUL w 1979 r., że uniwersytet to odcinek walki o „człowieczeństwo człowieka”.
Maksyma Deo et Patriae, wybrana przez ks. Idziego Radziszewskiego, jest niezmiennym zawołaniem naszej uczelni. Nie tylko wyraża nasze jestestwo, ale jest też dla nas drogowskazem, wyznacza kierunki działania.
– mówił rektor KUL ks. prof. Andrzej Dębiński.
Ekspozycja, przygotowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, kończy senackie obchody ogłoszonego przez Izbę Roku KUL. Zaprezentowano na niej historię uczelni i sylwetki jej wybitnych wykładowców, m.in. kard. Karola Wojtyły, ks. Franciszka Blachnickiego, o. Mieczysława Krąpca, Wiesława Chrzanowskiego, Władysława Bartoszewskiego i Stefana Swieżawskiego.