W swojej najnowszej książce, dziennikarz śledczy i autor bestsellerów, Piotr Nisztor, przedstawia kulisy handlu bronią w Polsce. Odkrywa przed czytelnikiem świat rodem z filmów akcji. Autor, w ramach zbierania materiałów do książki, udał się na Bliski Wschód oraz Ibizę, gdzie przeprowadził wywiady z kluczowymi postaciami handlu bronią w Polsce. Książka „Rekiny wojny” to wybrane, najciekawsze historie związane z tym biznesem z ostatnich 50 lat. Autor porusza klika fascynujących wątków, m.in.:
- Broń krótka, amunicja, pojazdy bojowe i śmigłowce. Ambulanse, kuchnie i piekarnie polowe. Ile polskie firmy zarobiły na wojnie w Iraku? Kto dostawał „zielone światło „od Amerykanów?
- Na wojnie gruzińsko-rosyjskiej polskie rakiety przeciwlotnicze spisały się znakomicie. Rosjanie stracili dziewięć maszyn. Jak skorzystaliśmy z tej „reklamy „polskiego sprzętu?
- Bahamy, olej palmowy i czołgi Twardy. Umowę na dostawę do Malezji 48 sztuk czołgów PT-91M opiewająca na 380 mln USD nazywano kontraktem stulecia. Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Dlaczego?
- Czego hiszpańscy antyterroryści szukali w rezydencji francuskiego handlarza o polskich korzeniach? Kogo stać na ochroniarzy z jednostki Formoza? Drogie dziewczyny i najdroższe samochody czyli słodkie życie pośredników.
- Kiedy wreszcie powstanie sejmowa komisja śledcza, która w świetle jupiterów pokazałaby tych, którzy przez lata niszczyli polski sektor zbrojeniowy?
Bohaterowie wywodzą się z różnych stron politycznej barykady, ale zawsze pojawiają się tam, gdzie można zarobić na handlu bronią. Czują krew - jak to rekiny.
23 maja w warszawskim Przystanku Historia odbędzie się spotkanie z Piotrem Nisztorem i Witoldem Gadowskim, które poprowadzi Łukasz Prus, specjalista ds. przemysłu zbrojeniowego. Zapraszamy!