Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Kopiec Powstania Listopadowego

Apelem pamięci i złożeniem wieńców przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską uczczono jej 188. rocznicę. „Bój o Olszynkę Grochowską po dziś dzień stanowi jeden z ważnych elementów patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń” – napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Generałowie Chłopicki i Skrzynecki na czele wojsk polskich, mal. January Suchodolski
Generałowie Chłopicki i Skrzynecki na czele wojsk polskich, mal. January Suchodolski

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Kościół został wybudowany przed II w. św. jako pomnik Bitwy. Pamięć o Powstaniu Listopadowym jest tu kultywowana przez parafian i kolejnych proboszczów – obecnie jest nim ks. prałat Krzysztof Ukleja, dzięki któremu podejmowanych jest wiele inicjatyw związanych z obchodami rocznic Powstania i Bitwy pod Olszynką Grochowską. Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział podczas obchodów, iż

188 lat temu pod Olszynką Grochowską odbyła się bitwa, która zatrzymała szturm rosyjski na Warszawę. To dzięki odwadze i poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego nie doszło na Pradze do takich tragicznych zdarzeń jakie miały miejsce w 1794 r. (...). Dzięki ofiarności żołnierza polskiego w 1831 r. szturm na Warszawę został zatrzymany. Opatrzność sprzyjała. Mimo tego, że Rosjanie mieli przewagę, Warszawa została obroniona.

Jak mówił, ta uroczystość pokazuje nam jak ważne jest to, abyśmy pielęgnowali to wszystko co stanowi naszą tożsamość.

Powstanie Listopadowe stało się legendą, dzięki której także w Powstaniu Styczniowym Polacy chwycili za broń. Dzięki tej legendzie, 100 lat temu Polska wybiła się na niepodległość. Dzięki tej legendzie żołnierze Armii Krajowej dzielnie walczyli o wolną Polskę.

– dodał.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską. Odczytano tam list prezydenta Andrzeja Dudy.

35 lat po wymazaniu Rzeczypospolitej z mapy Europy polscy patrioci poderwali się do walki o wolność. Powstanie Listopadowe miało przywrócić Królestwu Polskiemu dumną niezależność i perspektywę rozwoju, jakimi cieszą się państwa i narody suwerenne. 25 stycznia 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego zdetronizował cara Mikołaja I. Jednak już trzy tygodnie później nasze siły zbrojne zmuszone były bronić Warszawy przed natarciem armii rosyjskiej.

– napisał między innymi Prezydent.

Do uczestników uroczystości napisał też szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Olszynka Grochowska to jedna z najbardziej pamiętnych bitew Powstania Listopadowego wywołanego przez pierwsze pokolenie polskich romantyków. Romantyzm przyniósł ożywienie nurtów niepodległościowych w całej Europie. Francuski poeta na wieść o wybuchu Powstania Listopadowego ułożył nieśmiertelną „Warszawiankę” (...) Etos poświęcenia, męstwa, honoru i bezgranicznego umiłowania ojczyzny stał się elementem naszego kodu kulturowego. W chwilach wzlotów i upadków masową wyobraźnię ożywiły heroiczne wzorce czerpane z literatury i wspomnień weteranów.

– napisał Kasprzyk.

Prezes Kręgu Pamięci Narodowej, poseł PiS Andrzej Melak chciałby, by w miejscu bitwy powstał kopiec obrońców Warszawy. Miałoby się tam m.in. znaleźć muzeum Powstania Listopadowego i kaplica. Poinformował, że plan kopca jest gotowy do realizacji. Na jego szczycie zaprojektowano taras widokowy.

Podczas uroczystości miała miejsce modlitwa w intencji poległych, apel pamięci i salwa honorowa. Zakończyło ją złożenia wieńców m.in. przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, marszałka Sejmu, MON i Urzędu ds. Kombatantów.

 



Źródło: dzieje.pl, niezalezna.pl

#powstanie listopadowe #Kopiec #Bitwa pod Olszynką Grochowską #uroczystości

Magdalena Łysiak