Tomasz Balbus napisał biografię Sergiusza Kościałkowskiego, egzekutora Kedywu, dowódcy szwadronu brygady „Juranda”, komendanta oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. Książka o wywodzącym się z rodziny polsko-francuskiej, urodzonym na Litwie i wychowanym w polsko-żydowskim Wilnie Kościałkowskim, prezentuje losy i walkę pokolenia Polski niepodległej, zniszczonego przez totalitaryzmy niemieckich nazistów i rosyjskich bolszewików.
„Życie jest krótkie”, „Walka to mój żywioł. Padnę, ale w walce” pisał Kościałkowski w listach do rodziny. Oddział, którym dowodził, wielokrotnie był wymieniany w dokumentach operacyjnych i śledczych NKWD jako „białopolska banda”.
Tom pierwszy pracy Tomasza Balbusa „>>Fakir<<. Życie i wojna na Wileńszczyźnie” przedstawia struktury i działalność kontrwywiadu AK, funkcjonowanie podziemnego sądownictwa, wydawane wyroki na kolaborantów i agentów NKWD oraz gestapo. Omówione zostały też najgłośniejsze akcje likwidacyjne AK w Wilnie. Autor przebadał dokumenty polskie, litewskie, niemieckie, rosyjskie, żydowskie. Dotarł też do wielu świadków wydarzeń. Wykorzystał zachowane dokumenty AK, Abwehry, gestapo, policji litewskiej i sowieckich służb bezpieczeństwa.