10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Kaplica św. Anny w bielskim zamku

Kaplica to szczególne miejsce dla Bielska-Białej i regionu. Jej historia wiąże się z polskim rodem książąt Sułkowskich, dzięki których wysiłkom została przebudowana wraz z zamkiem w połowie XIX w. „Aleksander Antoni Sułkowski tak umiłował Bielsko, że umierając w Wiedniu jesienią 1786 r. zapragnął, aby jego serce spoczęło w rodowej kaplicy. Dlatego też od końca XVIII w. do 1945 r. funkcjonowała jako mauzoleum książęcego rodu” – mówi Grzegorz Madej, przewodniczący stowarzyszenia na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej, a zarazem szef działu historii Muzeum.

Renowacja wnętrza kaplicy znalazła się wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie z budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. Z tego źródła trafi na ten cel blisko 1 mln zł. 

Remont wnętrza kaplicy jest niezbędny ze względu na degradację techniczną. Kaplica od wielu dekad jest nieużytkowana z powodu złego stanu zachowania. Przywrócenie jej dawnej świetności pozwoli powiększyć i uatrakcyjnić ofertę Muzeum Historycznego, szczególnie dla turystyki kulturowej oraz edukacji historycznej.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. Jego rozbudowa nastąpiła w XV i XVI w. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r. 

 

 

 



Źródło: pap.pl

#Bielsko-Biała #zamek w Bielsku #rodzina Sułkowskich #kaplica św. Anny #remont i konserwacja #polskie dziedzictwo kulturowe

redakcja