Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jaki był "Nasz papież"? Ta WYSTAWA to prawdziwa katecheza!

Rekonstrukcję pokoju z ul. Franciszkańskiej 3, rzeczy osobiste, pamiątki i dary, które podczas podróży po świecie otrzymywał Jan Paweł II można oglądać na wystawie \"Nasz papież\" w Muzeum Archidiecezjalnym na terenie sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Wystawa przygotowana z okazji 40-lecia pontyfikatu zostanie otwarta we wtorek.

Jan Paweł II
Jan Paweł II
fot. pixabay

Ta ekspozycja prowadzi nas do bardzo osobistego i intymnego spotkania z Janem Pawłem

– mówił w poniedziałek kurator wystawy i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. prof. Andrzej Witko. 

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie ma największą na świecie kolekcję związaną z Janem Pawłem II – są to rzeczy, które były jego osobistą własnością, jak i te, które zostały mu podarowane. Zbiory liczą kilka tysięcy obiektów i nie zostały jeszcze do końca zinwentaryzowane.

Na wystawie "Nasz papież" można obejrzeć ponad 350 eksponatów. Centralnym punktem ekspozycji jest biała sutanna umieszczona na papieskim tronie w taki sposób, że - jak podkreślają organizatorzy – "wydaje się jakby Jan Paweł II był tam obecny". Zwiedzający zobaczą rekonstrukcję pokoju Karola Wojtyły z krakowskiej kurii, w którym zatrzymywał się on także jako papież, gdy odwiedzał Kraków (dziś miejsce to jest zamienione w kaplicę). Płytka z placu św. Piotra, gdzie doszło do zamachu na papieża w 1981 r. została zestawiona z artystycznym kolażem przedstawiającym moment, gdy Jana Paweł II przebacza zamachowcowi - Ali Agcy. 

"Nasz papież" to tytuł przewrotny. Wielu ludzi z Europy mówiło: a to jest wasz papież, my też tak zwykliśmy mówić o Janie Pawle dumni z tego, że nasz rodak został wybrany i aby podkreślić naszą więź z nim. Chętnie przybywaliśmy na spotkania z papieżem, chętnie go słuchaliśmy, ale pozostaje pytanie co nam zostało z tego wielkiego przekazu i dziedzictwa, co dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie wie i kim dla nich jest Jan Paweł II

 – mówił ks. prof. Witko. 

Jak podkreślają organizatorzy wystawy nie jest ona typową, biograficzną opowieścią o Karolu Wojtyle i Janie Pawle II, ale w pewnym sensie "zaproszeniem na katechezę", na spotkanie z nim poprzez jego dzieła.

Dla nas kluczem są encykliki papieskie zilustrowane przez konkretne obiekty i dzieła sztuki

– mówił kurator. Jak podkreślił ks. prof. Witko wystawa ma inspirować odbiorców do dalszych poszukiwań i poznawania nauczania Jana Pawła II. 

Pierwsza część wystawy ukazuje młodość Karola Wojtyły, jego życiowe pasje: turystykę i literaturę oraz jego drogę w Kościele - od momentu święceń kapłańskich po otrzymanie kapelusza kardynalskiego. Zwiedzający zobaczą m.in. album z rodzinnymi zdjęciami, świadectwo dojrzałości młodego Karola Wojtyły, drewniaki w których podczas II wojny światowej chodził do pracy w "Solvayu", sprzęt turystyczny, którego jako młody kapłan używał podczas wypraw z młodzieżą m.in. narty oraz kajak oraz sutanny i przedmioty liturgiczne. Uzupełnieniem są cytaty z utworów Karola Wojtyły i archiwalne zdjęcia. 

Przechodząc przez symboliczną bramę zwiedzający usłyszą słowa "Habemus Papam", ujrzą biały dym i fragment film dokumentalnego, na którym Jan Paweł II tuż po wyborze wita się z wiernymi. 

Scenariusz drugiej części wystawy powstał w oparciu o tekst kard. Josepha Ratzingera z 2003 r. "Czternaście encyklik Jana Pawła II". Prezentowane w gablotach obiekty odnoszą się do papieskiego nauczania, a jednocześnie do jego podróży po świecie, bo wiele z nich to dary od wiernych i przywódców państw. Są to zarówno dary serca, jak i dzieła o walorach artystycznych.  Ostatni akcent wystawy to wydzielone miejsce do modlitwy lub medytacji, gdzie umieszczono wizerunek Jana Pawła II oraz papieską sutannę przekazaną Muzeum Archidiecezjalnemu specjalnie na tę wystawę przez Benedykta XVI. 

Wystawie towarzyszy ponad 500-stronnicowy katalog. Dla dzieci i młodzieży planowane są lekcje muzealne. Ekspozycja "Nasz papież" ma poprzedzać planowane wiosną 2020 r. otwarcie w Sanktuarium św. Jana Pawła II - Muzeum Jana Pawła II. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II #Karol Wojtyła #wystawa #Kraków #Nasz papież

redakcja