W latach trzydziestych XVIII wieku grupa Francuzów wyruszyła z misją w stronę równika, by obliczyć rozmiar i kształt Ziemi. Ta słynna francuska wyprawa geodezyjna kierowana była przez Charlesa Marie de la Condamine, który po dotarciu do Ekwadoru uznał, że dalszą drogę do stolicy kraju odbędzie pieszo, by zbierać okazy roślin, obserwować zwierzęta i opisywać napotkaną przyrodę. Reszta wyprawy popłynęła statkiem. Z Charlesem spotkali się dopiero w Quito, gdzie rozpoczęli dokonywanie pomiarów triangulacyjnych. Wśród naukowców był też Jean Godin, kartograf i przyrodnik, dla którego ta wyprawa okazała się początkiem romantycznej miłości i tragicznej rozłąki.
Jean zakochał się po uszy w Isabel Gramesón, dziewczynie z Riobamby, pochodzącej z bogatej ekwadorskiej rodziny. Młodzi pobrali się, doczekali kilkorga dzieci, ale po zakończeniu misji geodezyjnej w 1749 roku, Godin postanowił wrócić do Francji po zbadaniu dorzecza Amazonki. Niestety ta wyprawa rozdzieliła małżonków. Jean utknął w Gujanie Francuskiej bez możliwości wyjazdu, a Isabel czekała na wieści w swoim rodzinnym mieście Riobamba w Andach. Skomplikowana sytuacja polityczna w tym rejonie świata spowodowała, że przez 20 długich lat nie mogli się ponownie spotkać. Dopiero w 1769 roku Isabel wynajęła statek, zebrała najbliższą rodzinę, i wszystkich, którzy chcieli jej towarzyszyć w tej niebezpiecznej podróży. Czterdziestodwuosobowa ekipa wyruszyła w dół Amazonki. Niestety po drodze gnębiły ich choroby, jedni po drugim współtowarzysze Gramesón umierali. Isabel Godin spotkała się z mężem w lipcu 1770 roku w Gujanie Francuskiej. Stamtąd udali się z do jego rodzinnej Francji, gdzie mieszkali aż do śmierci w 1792 roku. Jean wydał książkę, w której opisał przygody swojej żony, dzięki czemu stała się ona znana, a jej zmagania z amazońskimi przeciwnościami były szeroko komentowane.
Cztery lata później do Francji przypłynął Charles, szef pierwszej wyprawy Godina. Bowiem po zakończeniu ekspedycji, w 1743 roku, La Condamine także nie wrócił do kraju. On także postanowił przepłynąć Amazonkę i zbada jej faunę i florę. W czasie podróży robił notatki, zbierał eksponaty i próbki oraz poznawał rdzennych mieszkańców przemierzanych ziem.