Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Starożytne szklane panele

Millefiori to starożytna technika wytwarzania szkła mozaikowego, którą wynaleziono w IV wieku p.n.e. w Egipcie. Szalenie popularna w basenie Morza Śródziemnego stała się namiętnością ludzi z wyższych warstw społecznych. Luksusowe naczynia tego typu wytwarzano w Aleksandrii, a także w starożytnym Rzymie. Niedawno w porcie Andriake, obecnie część tureckiej Antalyi, odkryto setki wspaniale zachowanych paneli szklanych dekorowanych techniką millefiori.

Panel z millefiori
Panel z millefiori
archiwum - basin.ktb.gov.tr

Panele wyróżniają się artystycznym pięknem, a w dodatku tego typu znaleziska są bardzo rzadkie, mówimy bowiem o kruchym i delikatnym materiale – napisało w oświadczeniu tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki.

Tysiąc kwiatów

Technika millefiori, której nazwa oznacza „tysiąc kwiatów”, polega na tworzeniu szkła ze szczegółowymi wzorami kwiatowymi i geometrycznymi. Takie panele były używane w prestiżowych budynkach w tamtym czasie, więc ich odkrycie w tak dużych ilościach jest znaczącym znaleziskiem archeologicznym. Eksperci okrzyknęli je jednym z najważniejszych w tym roku w Turcji. Sama ilość i różnorodność szkła znalezionego w Andriake jest bezprecedensowa. Te dzieła pochodzą z V wieku naszej ery i pokazują jak bogate były dekoracje, które niegdyś zdobiły ściany ważnych rzymskich budynków.

Ważny urząd rzymski

Oprócz paneli znaleziono małe szklane rozetki i ozdobne ramy. Niektóre ukazują ptaki i wizerunki świętych w technikach takich jak: inkrustacja i opus sectile, co dodatkowo podkreśla wyrafinowanie tamtejszego rzemiosła. Budynek, w którym odkryto te skarby znajdował się w pobliżu Agory, był więc prawdopodobnie siedzibą ważnego urzędu.

Wyjątkowe znalezisko, o ogromnym kunszcie i różnorodności artystycznej, wskazuje na bogate dziedzictwo kulturowe i artystyczne starożytnego Andriake oraz znaczenie portu w okresie rzymskim. Krzyżowały się w nim szlaki handlowe, przynosząc luksusowe materiały i techniki artystyczne do miasta.

 



Źródło: ancient-origins.net, tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki

#tureckie odkrycie #starożytny Rzym #panele millefiori #Andriake

Magdalena Łysiak