Przy szczątkach nie znaleziono żadnych przedmiotów osobistych ani wskazówek dotyczących możliwej tożsamości. Badaniem ich zajął się zespół naukowców z wydziału anatomii Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Analiza szkieletów była bardzo złożona. Byliśmy w stanie określić płeć i przybliżony wiek w momencie śmierci osobników. Analiza paleopatologiczna wykazała rany wojenne, w tym amputację części kości udowej. Przy użyciu metody radiowęglowej szkielety datowano na początek XIX wieku.
– mówiła Katerina Vymazalova z Uniwersytetu w Brnie. Według raportu zespołu opublikowanego w czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences, jeden z mężczyzn miał złamaną lewą rękę, prawdopodobnie w wyniku postrzału, innemu amputowano mu lewe udo piłą ręczną, a ślady ostrza nadal widoczne w powiększeniu. Plecy i nogi mężczyzn nosiły ślady intensywnego wysiłku fizycznego, być może spowodowanego noszeniem ciężkiego sprzętu wojskowego podczas długich marszy, a szkliwo na zębach zawierało ślady azotu i siarki, drobinki prochu, które pozostawały w ustach żołnierzy po rozerwaniu ładunków zębami. Analiza DNA wykazała, że mężczyźni pochodzili z różnych części Europy.
Wszystkie te aspekty sugerują, że byli żołnierzami w bitwie trzech cesarzy, która miała miejsce w pobliskim Austerlitz (obecnie Slavkov u Brna) 2 grudnia 1805 roku.
– dodała Vymazalova. Nieznany wcześniej masowy grób z epoki napoleońskiej jest stosunkowo rzadkim odkryciem. Paradoksalnie, do tej pory odkryto jedynie groby zwykle z kilkoma zaledwie ludzkimi szkieletami, chociaż pod Austerlitz zginęło co najmniej 20 000 żołnierzy. Wielu rannych przewieziono 20 km na północny-zachód od pola bitwy do Brna, ale z powodu przepełnienia szpitali miejskich utworzono tymczasowe szpitale polowe, w tym jeden w pobliżu nowo odkrytego grobu.
Odnalezione szczątki spoczną w Kopcu Pokoju zbudowanym na polu bitwy pod Austerlitz. To pomnik, w którym pochowane są ciała żołnierzy z Bitwy Trzech Cesarzy.