- Czy on nie był Rusinem? Z całą pewnością to polski wieszcz narodowy. Tyle tylko, że z Nowogródczyzny pisał o Świtezi - czyli właściwie o dzisiejszej Białorusi. Jego nazwisko było z kolei typowo Rusińskie - tak o Adamie Mickiewiczu mówił podczas wieczoru autorskiego prof. Wojciech Roszkowski. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy - nie brak tam innych kontrowersyjnych zagadnień z polskiej historii.
Setki osób zebrały się w środowy wieczór przy Marszałkowskiej 7, gdzie w siedzibie stołecznego Klubu „Gazety Polskiej” odbył się wieczór autorski z prof. Wojciechem Roszkowskim. Wydarzenie zorganizowano z okazji świeżo wydanej książki „Orzeł, Lew i Krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza”.
Kultura - to jeden z filarów pierwszego tomu książki o Trójmorzu. Prof. Roszkowski prowokacyjnie zagadnął publiczność ws. Adama Mickiewicza.
- Czy on nie był Rusinem? Z całą pewnością to polski wieszcz narodowy. Tyle tylko, że z Nowogródczyzny pisał o Świtezi - czyli właściwie o dzisiejszej Białorusi. Jego nazwisko było z kolei typowo Rusińskie - zaskoczył zebranych.
Podczas pisania książki, sam zadał sobie pytanie: „czy my musimy z Litwinami szarpać o tego Mickiewicza?”.
- Nie musimy, może być nasz wspólny! Myślę, że do tej pory tradycja polska była pod tym względem - myślę, że również przez komunistów - podsycana. Komuniści często grali na polskim patriotyzmie, ale mocno skrzywionym
- ocenił autor.
Uspokoił jednak, że „możemy być dumni, że Mickiewicz pisał po polsku”. - Ale tak naprawdę on pochodził z Białorusi, która w dużej mierze była spolonizowana - tłumaczył prof. Roszkowski.
Z racji tego, że Polska jest największym krajem Trójmorza, przestrzegał przed instynktownie wyższościowym punktem widzenia”. - Nasza historia to tysiąc lat, byliśmy potężną Rzeczpospolitą… Pytanie, czy to byliśmy tylko my, czy my, Litwini i Rusini? - pytał.
Jeśli jeszcze nie masz książki, zachęcamy do zakupów! Pierwszy tom dostępny w internetowym sklepie „Gazety Polskiej”: KUP ORZEŁ, LEW I KRZYŻ. HISTORIA I KULTURA KRAJÓW TRÓJMORZA. TOM I PROF. WOJCIECH ROSZKOWSKI – KLIKNIJ TUTAJ