Według legendy, kiedy św. Patryk zakładał nową chrześcijańską parafię lub wspólnotę w Irlandii, wybierał jednego ze swoich uczniów, aby ją poprowadził, kiedy on pójdzie dalej. Przed wyjazdem wręczał owemu uczniowi dzwonek, którym ten miał wzywać okolicznych mieszkańców na modlitwę. W samej prowincji Connaught zostawił ponad pięćdziesiąt dzwonków, a zawsze towarzyszyło mu trzech kowali, którzy non stop je wytwarzali.
Dzwonek, który Cille wysłał do Armagh, trafił do rąk rodziny Mulholland i aż do XVIII wieku był przekazywany w tej rodzinie kolejnym pokoleniom. Ostatni żyjący członek Mulhollandów – Henry – przekazał go Adamowi McCleanowi, jednemu ze swoich uczniów. Przed śmiercią powiedział, że znalazł go w zakopanej na podwórku dębowej skrzyni. Był w niej dzwonek św. Patryka w pięknym futerale w kształcie kapliczki i stara irlandzka Biblia o wielkiej wartości.
Po latach rodzina McCleana sprzedała obie te rzeczy profesorowi z Trinity College w Dublinie. Kiedy dowiedziała się o tym Królewska Akademia Irlandzka, odkupiła je za 625 funtów, co było wówczas ogromną sumą. Dzwonek wygląda bardzo skromnie i niepozornie – to dwa arkusze żelaza połączone nitami. Z kolei futerał, w którym go przechowywano jest niezwykle okazały. Powstał około 1100 r. n.e. Napis wzdłuż krawędzi tylnej płyty zawiera również szczegółowe informacje o tym, kto go wykonał (Cuduilig O Inmainen i jego synowie) i kto zlecił tę pracę.
Została zamówiona przez wielkiego króla Irlandii Domhnalla Ua Lochlainna. Zapisano też imię strażnik dzwonka – Ua Maelchallain (irlandzka wersja Mulholland). Futerał ma kształt trapezu z zakrzywionym grzebieniem u góry. Po obu stronach znajdują się dwa małe uchwyty, które można podnieść lub przesunąć. Przednia ścianka oprawiona jest w srebrną, pozłacaną ramę, w której niegdyś znajdowało się trzydzieści paneli ze złota ułożonych w kształt krzyża. Zawiera ona również liczne celtyckie wzory węzłów. Boki zdobią ażurowe płyciny przedstawiające wydłużone bestie przeplatane wzorem węży, być może nawiązanie do legendy o wygnaniu węży z Irlandii przez św. Patryka. Szczyt jest prawdopodobnie najbardziej misternie zdobioną częścią – są na nim wyobrażone dwa ptaki, a także kilka innych filigranowych paneli i piękny, wyraźnie inspirowany przez Wikingów, celtycki wzór (znany jako styl Urnes). Dziś dzwonek św. Patryka znajduje się w Irlandzkim Muzeum Narodowym.