Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Grób Bronisława Piłsudskiego i inne obiekty polskiego dziedzictwa kulturowego pod opieką POLONIKI

Rozpoczęła się renowacja obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego znajdujących się poza granicami kraju. Działania te stanowią jedno z podstawowych zadań Instytutu POLONIKA realizowanych w ramach Programu Strategicznego „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”. Projekty konserwatorskie prowadzone są już m.in. na terenie Ukrainy i Francji. Instytut POLONIKA został powołany w grudniu 2017 r. przez ministra kultury Piotra Glińskiego.

Bronisław Piłsudski
Bronisław Piłsudski

Naszą intencją jest, aby prowadzone przez nas projekty rozpoczynały się od sporządzenia kompleksowej, profesjonalnej dokumentacji obejmującej, m.in.: badania konstrukcyjne, architektoniczne i konserwatorskie. Badania te będą podstawą do przywrócenia zabytkom ich właściwego stanu technicznego i estetycznego.

– powiedział Piotr Ługowski, szef Programu Ochrona w Instytucie POLONIKA.

W pierwszej połowie 2018 roku rozpoczęły się projekty konserwatorskie prowadzone m.in. na terenie Ukrainy i Francji. Obecnie większość prac toczy się we Lwowie. Jednym z ważniejszych projektów, w które włączył się Instytut, jest renowacja sklepienia nawy głównej kościoła pojezuickiego we Lwowie, obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej pw. św. Piotra i Pawła. Renowacji zostaną poddane iluzjonistyczne freski autorstwa Franciszka i Sebastiana Ecksteinów.

\"\"

arch. MKiDN

Prowadzone są również dalsze prace konserwatorskie malowideł ściennych Jana Henryka Rosena w prezbiterium lwowskiej katedry ormiańskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz odsłoniętych spod pobiały fresków w stylu art deco w korytarzu Szkoły Średniej nr 10 im. Św. Marii Magdaleny.

\"\"

arch. MKiDN

Dzięki porozumieniu z 2008 roku zawartemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP z miejskim konserwatorem zabytków we Lwowie, sukcesywnie trwają prace konserwatorskie kolejnych kamiennych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim. Na przestrzeni ostatnich lat w ramach polsko-ukraińskiego programu poddano renowacji już ponad sto nagrobków, które są przykładem wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy. W tym roku Instytut aktywnie włącza się do tego projektu i przeprowadzi renowację czterech nagrobków: Józefa Torosiewicza, Stanisława Zborowskiego, Marcelego Ciemirskiego i Piotra Chmielowskiego.

\"\"

arch. MKiDN

Instytut POLONIKA zaangażował się również w prace konserwatorskie kamiennego fryzu na elewacji kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi, które są prowadzone we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego. Ozdobiony postaciami rycerzy i świętych fryz projektu hetmana Stanisława Żółkiewskiego nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem. 

We współpracy z obchodzącym w 2018 roku 180-lecie swojego istnienia Towarzystwem Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami Historycznymi we Francji zostanie przeprowadzona konserwacja dwóch nagrobków na cmentarzu w Montmorency. Renowacji zostanie poddany nagrobek Bronisława Piłsudskiego, wybitnego etnografa, brata Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz nagrobek rodziny Paderewskich, w którym są pochowani syn i żona Ignacego Paderewskiego – Alfred i Helena.

 

 



Źródło: mkidn.gov.pl,mng.gda.pl

#zagranicą #Polska #ochrona dziedzictwa #Polonika

Magdalena Łysiak