10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Festiwal Filmu Niezależnego Okno z ministerialnym wsparciem!

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Swojego wsparcia udzielili społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski, fundując nagrody rzeczowe i pieniężne laureatom tegorocznej edycji Festiwalu.

Grand Prix zeszłorocznej edycji festiwalu zdobył film Film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”
Grand Prix zeszłorocznej edycji festiwalu zdobył film Film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”
mat.pras.

Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012. Projekt zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii  świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitarnej.

Grand Prix w 2012 roku otrzymał  film „Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka, ukazujący losy polskich kombatantów, których Polska opuściła, mimo że oni po dziś dzień przy niej trwają. W 2013 roku główną nagrodę zdobył film ”Święty płomień”. Autorzy filmu  Maciej Grabysa i Jarosław Mańka opisali historię tragicznego samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie w 1980 roku, jakiego dokonał Walenty Badylak, były żołnierz Kedywu AK, w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL.

Grand Prix w ubiegłym roku otrzymał film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Zwycięski dokument przedstawia postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka - bohaterskiego kapłana, który w latach 50., przez 27 miesięcy był poddawany licznym przesłuchaniom i torturom w więzieniu śledczym na Mokotowie. Będąc biskupem pomocniczym kard. Wyszyńskiego, nie ugiął się on pod presją tortur i nie złożył obciążających prymasa zeznań. Reżyserka rozmawiała z ostatnimi żyjącymi świadkami niezłomnego życia abp. Baraniaka i stworzyła niezwykle wzruszający film.

Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film „Między piekłem a niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”  obrazujący tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień  z numerem 432 tegoż obozu, wybitny polski scenograf.

Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film „Ludobójstwo”  Z użyciem grafiki komputerowej  autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na wołyńskich Polakach. Film ma za zadanie przypomnieć i odkłamać wiedzę o gehennie, jaką przeżyli nasi rodzice i dziadkowie.

Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindkowi za obraz „Odebrano Nam całe dzieciństwo”. Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to  wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.

Szanowni Państwo,

mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Was jak i Wasze dzieła. Zapraszamy! Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku.

- zachęcają do udziału organizatorzy festiwalu.

Mamy zaszczyt poinformować, że tegoroczny Festiwal Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Swojego wsparcia udzielili naszej społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski

-dodają.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.stowarzyszenierkw.org oraz www.strefaobywatelska.boo.pl

 

Współorganizatorami Festiwalu Okno są Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd  oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański. W jury konkursu zasiądą dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski i Leszek Ciechoński.
 

Patronami wydarzenia są Ministerstwo Rozwoju, "Gazeta Polska", portal Niezalezna.pl i Radio WNET.

 



Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

#Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno #Bogdan Święczkowski #Antoni Macierewicz #Mateusz Morawiecki #OKNO

redakcja