Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Swojego wsparcia udzielili społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski, fundując nagrody rzeczowe i pieniężne laureatom tegorocznej edycji Festiwalu.
Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012. Projekt zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitarnej.
Grand Prix w 2012 roku otrzymał film „Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka, ukazujący losy polskich kombatantów, których Polska opuściła, mimo że oni po dziś dzień przy niej trwają. W 2013 roku główną nagrodę zdobył film ”Święty płomień”. Autorzy filmu Maciej Grabysa i Jarosław Mańka opisali historię tragicznego samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie w 1980 roku, jakiego dokonał Walenty Badylak, były żołnierz Kedywu AK, w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL.
Grand Prix w ubiegłym roku otrzymał film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Zwycięski dokument przedstawia postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka - bohaterskiego kapłana, który w latach 50., przez 27 miesięcy był poddawany licznym przesłuchaniom i torturom w więzieniu śledczym na Mokotowie. Będąc biskupem pomocniczym kard. Wyszyńskiego, nie ugiął się on pod presją tortur i nie złożył obciążających prymasa zeznań. Reżyserka rozmawiała z ostatnimi żyjącymi świadkami niezłomnego życia abp. Baraniaka i stworzyła niezwykle wzruszający film.
Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film „Między piekłem a niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” obrazujący tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień z numerem 432 tegoż obozu, wybitny polski scenograf.
Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film „Ludobójstwo” Z użyciem grafiki komputerowej autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na wołyńskich Polakach. Film ma za zadanie przypomnieć i odkłamać wiedzę o gehennie, jaką przeżyli nasi rodzice i dziadkowie.
Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindkowi za obraz „Odebrano Nam całe dzieciństwo”. Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.
Szanowni Państwo,
mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Was jak i Wasze dzieła. Zapraszamy! Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku.
- zachęcają do udziału organizatorzy festiwalu.
Mamy zaszczyt poinformować, że tegoroczny Festiwal Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Swojego wsparcia udzielili naszej społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski
-dodają.
Regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.stowarzyszenierkw.org oraz www.strefaobywatelska.boo.pl.
Współorganizatorami Festiwalu Okno są Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański. W jury konkursu zasiądą dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski i Leszek Ciechoński.
Patronami wydarzenia są Ministerstwo Rozwoju, "Gazeta Polska", portal Niezalezna.pl i Radio WNET.