Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dziś święto jazzu!

Światowy koncert gwiazd – All Star Global Concert w Międzynarodowy Dzień Jazzu odbędzie się 30 kwietnia na żywo w formule streamingu z Nowego Jorku, Los Angeles i Paryża.

pixabay.com/Free-Photos

Międzynarodowy Dzień Jazzu, obchodzony co roku 30 kwietnia od 10 lat, to największa na świecie celebracja jazzu jako siły pokoju, interkulturalnego dialogu i międzynarodowej współpracy – jak podaje portal poświęcony temu wydarzeniu – jazzday.com/events.

Kulminacją tegorocznych obchodów będzie All-Star Global Concert – Światowy Koncert Gwiazd w streamingu na żywo z siedziby UNESCO w Paryżu i siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a także z Los Angeles. W koncertach tych wezmą udział najwięksi artyści jazzu o międzynarodowej renomie.

Międzynarodowemu Dniu Jazzu przewodniczą dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay oraz legendarny pianista i kompozytor jazzowy Herbie Hancock, który jest ambasadorem UNESCO ds. dialogu międzykulturowego i prezesem Herbie Hancock Institute of Jazz. Dyrektorem koncertowym globalnych koncertów John Beasley.

W Nowym Jorku występować będą m.in. Melissa Aldana z Chile, Massimo Biolcati z Włoch, A Bu z Chin, Cyrus Chestnut - USA, Amina Figarova z Azerbejdżanu, Roberta Gambarini z Włoch, Kenny Garrett, James Genu, Stefon Harris z USA, Ingrid Jensen z Kanaday, Joe Lovano, Rudresh Mahanthappa z USA, Antonio Sánchez z Meksyku i Veronica Swift z USA.

W Los Angeles do Herbiego Hancocka dołączą Peruwiańczyk Alex Acuna, Justo Almario z Kolumbii, Dee Dee Bridgewater z USA, Jonathan Butler z Południowej Afryki, Mahmoud Chouki z Marokoa, Gerald Clayton z USA, Andra Day z USA, Romero Lubambo z Brazylii, Marcus Miller, Dianne Reeves, Ben Williams - USA, Francisco Torres z Meksyku i Justin Tyson z USA.Ze swoich krajów włączą się Rosjanin Igor Butman w Moskwie, Ivan Lins w Rio De Janeiro w Brazylii, John McLaughlin w Monako, James Morrison w Mt. Gambier w Australii, Junko Onishi w Tokio w Japonii, Jacob Collier w Londynie.

Dziesięć lat temu, w listopadzie 2011 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO oficjalnie ogłosiła 30 kwietnia Międzynarodowym Dniem Jazzu, aby podkreślić jego dyplomatyczną rolę w jednoczeniu ludzi we wszystkich zakątkach świata.

"Dziś jazz jest nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebne są nam wartości oparte na ludzkiej godności w walce przeciw rasizmowi i wszelkim formom ucisku. Jazz to o wiele więcej niż sama muzyka, to pomost pomiędzy ludźmi na całym świecie"

- zaznaczyła w swej wypowiedzi na portalu jazzday Audrey Azoulay.

W tym roku pod auspicjami Międzynarodowego Dnia Jazzu przez cały kwiecień odbywa się prawie 400 wydarzeń w ponad 100 krajach, głównie w formacie online – koncerty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe, panele dyskusyjne, spotkania literackie.

"W Polsce niemal wszystkie stacje radiowe grają muzykę jazzową, nadają specjalne audycje, odbywa się wiele koncertów online. W naszym kraju to kwietniowe święto jazzu jest wspaniale +świętowane+"

– powiedział Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum".

"Niestety – dodał - żaden polski muzyk jazzowy nigdy nie został zaproszony do udziału w tym światowym wydarzeniu. A znakomicie by się w tym odnalazł na przykład Leszek Możdżer".

Red. Brodowski przypomniał, że Polska chciała przed laty połączyć organizację Międzynarodowego Dnia Jazzu z festiwalem Jazz nad Odrą. "Ale akurat wtedy na to Święto zaprosił do Białego Domu Barack Obama. Konkurencja była zbyt duża" – zauważył szef "Jazz Forum".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Międzynarodowy Dzień Jazzu #kultura #muzyka #jazz

bm