„ZnajZnak – Kresy” to najnowsza część popularnej serii gier „ZnajZnak”, wyróżniającej się połączeniem emocjonującej rozgrywki z ciekawym przekazem edukacyjnym. Tym razem gracze, bawiąc się, poznają historię polskich Kresów. „Wyszliśmy z założenia, że nie da się zrozumieć Polski bez wiedzy o Kresach. Według Wincentego Pola kresy to żyjące własnym rytmem odległe pogranicza. Obszar leżący na skraju, na krańcach ziem, które znamy, przestrzeń dzika i zarazem tajemnicza. Gra „ZnajZank – Kresy” pozwala tę tajemnicę odkryć” – powiedział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej oraz autor opracowania historycznego gry.
Kierowany przez Adama Hlebowicza zespół specjalistów wyselekcjonował 133 symbole, które przedstawiają niezwykłą historię Kresów. Dzięki rozgrywce można odbyć podróż po Kresach i w atrakcyjny sposób poznać najważniejsze daty, herby magnackich rodów, zabytki i najciekawsze miejsca wielokulturowego pogranicza Rzeczypospolitej, a także zapomnianych kresowych bohaterów, takich jak Zofia Chrzanowska, Florian Czarnyszewicz czy ppor. Anatol Radziwonik. Składające się na grę 126 karty to prawdziwa skarbnica wiedzy i historycznych ciekawostek. Do gry dołączone jest ilustrowane opracowanie historyczne, które łączy obecne w grze znaki w jedną opowieść rozpoczynającą się w średniowieczu a kończącą na związkach Kresów z „Solidarnością”.
Podobnie jak pozostałe gry z serii, także „ZnajZnak – Kresy” nie wymaga od graczy żadnej wiedzy. W instrukcji można znaleźć trzy warianty gry dla różnej liczby osób. Mimo nowych zasad gra nie traci nic ze swojego edukacyjnego charakteru, a wiedza nadal sama przychodzi w trakcie rozgrywki.
– opowiadał Karol Madaj, projektant gry.
Gra jest dostępna w punktach sprzedaży IPN.