Niezwykła opowieść o najwyższej formie nagrody honorowej, jaką obywatel może otrzymać od ojczyzny, rozpoczyna się od czasów króla polskiego, elektora saskiego Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia - Orderu Orła Białego. Panowanie ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, przybliżają bezcenne Ordery Świętego Stanisława i Virtuti Militari. Prześledzić można również, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności nadawania Orderów Orła Białego i Virtuti Militari dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas wykładu towarzyszącego wystawie uczestnicy poznają odznaczenia współczesnej Polski, zwłaszcza przyznawane za misje wojskowe. Prelegent omówi m.in. ustawę o orderach i odznaczeniach z 16 października 1992 r., zrywającą z systemem ustalonym w PRL i w dużej mierze przywracającą porządek orderów i odznaczeń funkcjonujący w II Rzeczypospolitej. Prof. Tym wyjaśni także powody nowelizacji tej ustawy i ustanowione wraz z nią nowe ordery i odznaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem Orderu Krzyża Wojskowego oraz grupy odznaczeń wojskowych. Opowie o polityce odznaczeniowej w III Rzeczypospolitej, kształtowanej przez kolejnych prezydentów Rzeczypospolitej, oraz o działalności kapituł orderowych.
Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która obejmuje blisko tysiąc obiektów. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazująca historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.
Wystawę można oglądać do 3 lutego 2019 r. (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00) w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz w Podchorążówce.