W sobotę 7 września w kopalni "Guido" w kompleksie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, (320 m pod ziemią), odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Historii Alternatywnej, pod patronatem medialnym "Gazety Polskiej". Dyrektorem literackim wydarzenia jest jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy fantasy Andrzej Pilipiuk (wydał 48 książek sprzedanych w blisko 1 mln egzemplarzy, twórca m.in. charyzmatycznej postaci Jakuba Wędrowycza).
Nie trzeba lubić fantastyki, by odwiedzić Festiwal Historii Alternatywnej. To rodzaj zabawy, co by było gdyby... Jestem autorem podręcznika historii "Przeszłość dla przyszłości", który opisuje wydarzenia sprzed, jak i przebieg II wojny światowej zmieniając bieg historii. Np. w 1939 roku Polacy są w zupełne innej sytuacji niż miało to miejsce 80 lat temu. Za plecami mają dwa kraje Rosję i Ukrainę, naprawdę przychylne sobie. Wdrożony zostaje też plan ataku na Niemcy przy użyciu podziemnych korytarzy śląskich obiektów przemysłowych, np. kopalni "Guido", gdzie odbędzie się festiwal. I także dzięki temu Polacy kampanię wrześniową wygrywają.
- tłumaczy pisarz.
Aby poznać więcej szczegółów na temat historii alternatywnej warto odwiedzić Festiwal. Wstęp jest darmowy, początek godz. 11, całość potrwa do 18.45. W programie znajdą się wykłady dziennikarzy i publicystów, np. Andrzeja Pilipiuka, Adama Przechrzty, Andrzeja Ziemiańskiego, Witolda Gadowskiego. Nie zabraknie muzyki. Zagrają zespoły "Hungarica" i "Pozytywka" oraz raper Przemysław Majewski i Bartłomiej Kurowski. Węgierski zespół zaśpiewa polskie patriotyczne piosenki w nowych, ciekawych aranżacjach, jednocześnie popularyzując polską historię na Węgrzech. Na potrzeby Festiwalu został zrealizowany teledysk w reż. rapera Przemysława Majewskiego do utworu pt. "Co by było gdyby 1939". Odbędzie się też premierowy pokaz filmu „Operacja Ząb Tygrysa" w reżyserii Bartosza Paducha. Film jest ekranizacją fragmentu prozy Andrzeja Pilipiuka opowiadającą, o Wernerze Heisenbergu, genialnym fizyku, który pracując nad bronią jądrową wcale nie jest wierny III Rzeszy, a w konsekwencji w ogóle przechodzi na stronę polską. (W roli głównej aktor Mattias Schlette, Niemiec, mieszkający na stałe w Katowicach, zakochany w Polsce i w Polce, swojej żonie).
Realizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie "Pokolenie" z Katowic i Towarzystwo Poszukiwań Historycznych. Stowarzyszenie to prowadzi portal www.redterror.pl o zbrodniach sowieckich, wydaje publikacje naukowe, m.in. Encyklopedię "Solidarności". Organizuje też seminaria o historii XX wieku.
Festiwal nie jest rozliczaniem historii. Nasi przodkowie mieli swoje życie, swoje czasy. My bardziej chcemy pokazać, co zrobić by nie popełniać tych samych błędów, co oni.
- mówi Jan Dolniak ze Stowarzyszenia "Pokolenie".
Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu został objęty patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.
Festiwal już spotkał się z szerokim oddźwiękiem. Dziennikarz Tadeusz Płużański, prezes Fundacji "Łączka" (sympatyk Festiwalu) oraz raper Przemysław Majewski autor festiwalowego hymnu, są nominowani do prestiżowej nagrody "BohaterON" za promowanie historii Polski XX wieku.