10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

"Awangarda i państwo" od piątku w łódzkim Muzeum Sztuki

Ponad 600 prac artystów, prezentujących związki ruchów awangardowych z przemianami politycznymi w XX w., złoży się na jedną z największych ekspozycji w historii Muzeum Sztuki w Łodzi pt. \"Awangarda i państwo\", która zostanie otwarta w piątek.

Leszek Przyjemski, Mój ulubiony krajobraz, 1971
Leszek Przyjemski, Mój ulubiony krajobraz, 1971
fot. msl.org.pl/mat.pras.

Wystawa "Awangarda i państwo" wypełni wszystkie trzy piętra ms1 przy ul. Więckowskiego - na zwiedzających czekają dzieła najsłynniejszych twórców różnych pokoleń awangardy, m.in. Kazimierza Malewicza, El Lissitzky'ego, Władysława Strzemińskiego, Alexandra Archipenko, Henryka Stażewskiego, Stefana i Franciszki Themersonów, Margarete Kubickiej, Tadeusza Kantora, Ewy Partum, Józefa Robakowskiego, Marii Jaremy, Zbigniewa Libery, duetu KwieKulik (Zofia Kulik i Przemysław Kwiek), Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii LL oraz grupy artystycznej Łódź Kaliska.

Jak zapowiadają autorzy ekspozycji, będzie ona próbą odpowiedzi na pytania o związki awangardy ze zmianami politycznymi XX wieku, ma też przedstawić jej relacje do procesów państwotwórczych, narodowościowych i ukazać ruchy awangardowe w Polsce na tle szerszych procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wystawa obejmie okres od pierwszej wojny światowej aż do początku lat 80. XX wieku. Pozwoli to ukazać, jak na przemiany ruchów awangardowych w Polsce – od ekspresjonizmu i formizmu drugiej dekady XX wieku, po neoawangardę oraz "postawangardę" lat 70. i 80. – nałożyło się istnienie dwóch państwowości o różnym zasięgu terytorialnym, różnym ustroju i różnym składzie etnicznym ludności. Zobaczymy też, jak zmiany te wpłynęły na granice oddziaływania polskiej awangardy, które nie pokrywały się z granicami państwa

 - podkreślają twórcy ekspozycji.

Ich zdaniem zakres czasowy wystawy - od okresu II Rzeczypospolitej do PRL-u - pozwoli na prześledzenie i porównanie, jak przemieszczały się znaczenia w ramach takich wątków, jak zaangażowanie społeczne i lewicowość, suwerenność i niepodległość, wolność sztuki i sytuacja materialna artysty, jak również sposób uhistoryczniania przedwojennej awangardy ze względu na funkcjonowanie sztuki w okresie PRL.

Inicjatorami tego przekrojowego przedstawienia związków awangardy z państwem byli artyści grupy Łódź Kaliska - Marek Janiak i Zofia Łuczko. Wystawę zaaranżował Robert Rumas, oprawę wizualną przygotowali Beata Grabska i Adam Sikorski, koordynacją ekspozycji zajęły się Katarzyna Mróz i Monika Wesołowska.

Wernisaż wystawy, która będzie dostępna do 17 stycznia przyszłego roku, odbędzie się w piątek o godz. 18. „Awangarda i państwo" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wystawa #awangarda #Awangarda i Państwo

redakcja