W środę 4 kwietnia o godz. 11 w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Artyści Andersa”. – To bezcenny polski dorobek kulturowy, który przywracamy odbiorcom w Polsce po latach zapomnienia. Twórcy, których przywołujemy, zaliczani byli do grona artystów wyklętych – mówią organizatorzy.
Armia Andersa była grupą nie tylko żołnierzy, ale też intelektualistów i artystów. Wystawa jest elementem szerszej akcji mającej na celu przywrócenie pamięci o nich i o ich dorobku.
Gen. Anders rozumiał, jak ważne jest przetrwanie polskości. A polskość to kultura, tradycja i historia. Komuniści robili wszystko, żeby ta wielka, inspirowana patriotyzmem, praca nie została odkryta. Na szczęście my o tym pamiętamy i mamy możliwość zapoznania się z tym wielkim dorobkiem
– mówi „Codziennej” wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
Zapisujemy kolejne białe plamy, przywracając należne miejsce w historii Polski Armii Andersa i jej niezwykłym żołnierzom
– podkreśla Anna Maria Anders. To ona jest honorowym patronem wystawy w Łazienkach Królewskich i dokona jej uroczystego otwarcia.
Wystawa prezentuje nieznane dotąd dzieła wybitnych polskich artystów plastyków, których prace przez lata PRL u i później nie mogły być wystawiane w kraju. Artyści w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie 2 Korpusu znaleźli warunki do rozwoju w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, a szczególnie w okresie terroru stalinowskiego, funkcjonowała w PRL u oficjalna doktryna nakazująca, by polscy artyści emigracyjni, szczególnie ci, którzy z generałem Władysławem Andersem osiedlili się na Wyspach Brytyjskich, zniknęli z polskiej historii i dziejów kultury.
W ramach projektu zaplanowano też stworzenie wirtualnego muzeum i wystawę multimedialną oraz film dokumentalny. Spuściznę artystów Andersa przez wiele lat badali i dokumentowali historycy sztuki pod kierownictwem prof. Jana Sienkiewicza. Profesor jest też autorem albumu „Artyści Andersa”. Poświęcił on 30 lat pracy naukowej, by zebrać i udokumentować dorobek artystów generała Andersa. – Pełna synteza dziejów sztuki polskiej powstanie wtedy, gdy dorobek artystów polskich, który powstał poza granicami naszego kraju, w tym dorobek artystów Andersa, zostanie połączony z osiągnięciami artystów tworzących w Polsce po 1945 r. – mówi „Codziennej” prof. Sienkiewicz.