Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pozyskało akta prokuratorskie dotyczące głośnych spraw końca lat 80. XX wieku – śmierci księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca. Duchowni ponieśli śmierć w styczniu 1989 roku. Według oficjalnego stanowiska ówczesnych władz kapłani zginęli w wyniku nieszczęśliwych wypadków we własnych mieszkaniach: ksiądz Niedzielak na skutek upadku i uszkodzenia kręgosłupa, a ksiądz Suchowolec – zaczadzenia spowodowanego przez niesprawny piecyk elektryczny.
Już w 1989 roku w środowiskach opozycyjnych pojawiły się poważne wątpliwości dotyczące przyczyn ich śmierci. Kreowane przez władze teorie stały bowiem w sprzeczności z ujawnionymi faktami, których nie udało się ukryć mimo śledztwa prowadzonego w kierunku udowodnienia przyjętego na wstępie założenia o nieszczęśliwych wypadkach.
fot. Katarzyna Adamów
Kapłani zaangażowani byli w działalność opozycyjną. Ksiądz Niedzielak działał w konspiracji w Armii Krajowej oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, był współzałożycielem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie. Ksiądz Suchowolec udzielał się jako duszpasterz Konfederacji Polski Niepodległej i Solidarności w Białymstoku, ponadto propagował prawdę o śmierci ks. Popiełuszki, jawnie wskazując funkcjonariuszy SB jako winnych tej zbrodni.
fot. Katarzyna Adamów
Przed śmiercią kapłani byli zastraszani, grożono im, na księdza Suchowolca przeprowadzono nieudany zamach. W kontekście śmierci kapłanów oraz późniejszego o pół roku równie tajemniczego zgonu księdza Sylwestra Zycha pojawiają się doniesienia o działającym w resorcie spraw wewnętrznych „komandzie śmierci”, wykonującym wyroki na osobach niewygodnych dla władz komunistycznych.
Przejęte przez Instytut Pamięci Narodowej archiwalia to akta Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie: 11 tomów akt w sprawie zabójstwa księdza Niedzielaka (art. 148 § 1 kk) oraz 7 tomów akt w sprawie utrudniania w 1989 roku postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie śmierci księdza Stanisława Suchowolca (art. 252 § 1 kk). Wymienione materiały są dostępne w Archiwum IPN pod sygnaturami IPN BU 3672/1-11 oraz IPN BU 3673/1-7.
Katarzyna Adamów