W uroczystej inauguracji jubileuszu - 23 kwietnia w Gnieźnie - swój udział zapowiedzieli prymasi z całej Europy - zapowiedział dziś na konferencji prasowej w siedzibie episkopatu, prymas Polski abp Wojciech Polak. Dyrektor muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Jarosław Bogacz poinformował, że inauguracji obchodów będzie towarzyszyła wystawa, która pozwoli pokazać szerszej publiczności eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko, m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński.
- powiedział ks. Bogacz.To księga liturgiczna, która była używana w czasie obrzędów koronacyjnych. Była jednym z atrybutów prymasa-koronatora. Będzie wystawiony też kielich królewski
Reklama
Kodeks Gnieźnieński to jeden z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych. W 2014 r. księga liturgiczna została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Po raz pierwszy zaprezentowano ją po koniec marca tego roku, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
– powiedział podczas prezentacji bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP.„Złoty Kodeks Gnieźnieński” to wyjątkowy dokument potwierdzający przynależność Polski do wspólnoty państw chrześcijańskich. To zabytek porównywalny z „Kodeksem Wyszehradzkim”. Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego
Starosta powiatu gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska i prezydent Gniezna Tomasz Budasz podkreślili, że obchodom 600-lecia będzie towarzyszył szereg wydarzeń kulturalnych i oświatowych. Wśród nich znajdą się zajęcia edukacyjne i warsztaty dla młodzieży związane z dzieciństwem prymasa Stefana Wyszyńskiego i bajkami Ignacego Krasickiego, a od 26 kwietnia do 12 czerwca na skwerze przed pomnikiem św. Wojciecha będzie można zobaczyć wystawę „Prymasi Polski”.