Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

75. rocznica rozpoczęcia Akcji Reinhardt

Transport ok.

Marcin Jurkiewicz/IPN. Mateusz Szpytma składa kwiaty pod Umschlagplatz
Marcin Jurkiewicz/IPN. Mateusz Szpytma składa kwiaty pod Umschlagplatz
Transport ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu, przeprowadzony w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, zapoczątkował niemiecką Akcję Reinhardt – zbrodniczą operację polegającą na masowej eksterminacji żydowskich mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa. W 75. rocznicę pierwszego transportu Żydów z lubelskiego getta, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu (Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu) zaplanowano uroczystości, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, ocaleni z Zagłady, duchowni oraz młodzież. Obecny będzie także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Wiceprezes IPN złożył w czwartek kwiaty przed Pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki w Warszawie, gdzie z istniejącej w tym miejscu podczas okupacji rampy kolejowej odjeżdżały transporty Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od lipca do września 1942 r. Niemcy wysłali tam na śmierć ponad 250 tys. Żydów z warszawskiego getta.



Obchody w Bełżcu poprzedzi otwarcie wystawy plenerowej „Dzielnice zagłady”, która prezentowana będzie na Starym Mieście w Lublinie. Ekspozycja dokumentuje prześladowania i eksterminację Żydów, przetrzymywanych najpierw w lubelskim getcie, a następnie zabijanych w obozie zagłady w Bełżcu. Od marca do grudnia 1942 r. życie straciło w nim około 450 tys. osób, przede wszystkim polskich Żydów, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

W związku z rocznicą IPN wydał broszurę „Zagłada Żydów i stosunki polsko-żydowskie podczas II wojny światowej”, zawierającą wykaz i krótkie opisy publikacji poświęconych tematyce Holokaustu, wydanych przez Instytut w latach 2000–2016.

Akcja Reinhardt – nazwana tak na cześć Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) – zakładała wymordowanie Żydów zamieszkałych na terenie pięciu dystryktów GG: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, a od końca 1942 r. również w okręgu białostockim. Początkowo ofiary były rozstrzeliwane oraz gazowane spalinami w specjalnie przystosowanych do tego samochodach ciężarowych, jednak z biegiem czasu metody te zostały przez Niemców uznane za „nieefektywne”.  To dało początek pomysłowi wybudowania obozów zagłady, gdzie spodziewano się ową „efektywność” uzyskać. Masową eksterminacją Żydуw bezpośrednio kierowali dowódca SS i policji dystryktu lubelskiego Odilo Globocnik oraz jego zastępca – Hermann Hцfle, szef sztabu sztab akcji, ulokowanego w Lublinie. Decyzje kierownictwa zatwierdzał Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler, który już jesienią 1941 r. wyposażył Globocnika w specjalne pełnomocnictwa, nakazując rozpoczęcie przygotowań do realizacji akcji.




 

 



Źródło: ipn.gov.pl

#IPN #uroczystości #Żydzi #Reinhardt #Akcja