W liście polskie środowiska kresowe poprosiły o opracowanie w trybie pilnym rozporządzeń w sprawie podpisywania umów partnerskich z miastami, w których gloryfikowani są zbrodniarze wojenni i ludobójcy narodu polskiego. Zauważono, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż polscy samorządowcy często nie są świadomi i nie mają odpowiedniej wiedzy, która skłoniłby ich do refleksji. Przez to dochodzi do rzeczy niegodnych, jaką jest niewątpliwie bratanie się z gloryfikatorami morderców Polaków na Kresach Wschodnich. Podano przykład Krakowa, którego miastem bliźniaczym, decyzją Rady Miasta, został Kijów. W Kijowie główne ulice noszą miana osób odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej np. Stepan Bandera, Roman Szuchewycz i znajdują się tam również ich pomniki.
Kresowianie napisali, że „podobna sytuacja dotyczy Lwowa, obecnie wręcz zaśmieconego banderowskimi upamiętnieniami niemal na co drugiej ulicy”.
Czy Radni Krakowa podpisaliby taką umowę, gdyby współczesna Rada Berlina wystawiła pomnik Hitlerowi a w centrum miasta byłby Adolf Hitler Platz?
– pytają w liście i od razu dodają, że dla nich „
nie ma najmniejszej różnicy między ludobójcą niemieckim, sowieckim a ukraińskim, toteż nie rozumiemy relatywizowania zbrodni i dzielenia ofiar na te >>lepsze<< zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te >>gorsze<< zatłuczone banderowską siekierą”.
Sygnatariusze listu proszą o dokonanie w trybie pilnym odpowiednich zmian w przepisach wykonawczych zobowiązujących władze samorządowe, aby przed podpisaniem umowy partnerskiej z obcą miejscowością dokonały jej weryfikacji pod kątem gloryfikacji ludobójców narodu polskiego, jednocześnie zobowiązując polskie placówki dyplomatyczne do udzielania niezbędnej pomocy.
Jednocześnie stwierdzają, że należałoby określić jasny i czytelny zakaz zawierania takich umów lub nakaz ich wypowiedzenia w przypadku zaistnienia faktu gloryfikacji ludobójców narodu polskiego przez daną jednostkę samorządową.
Przywoływany jest przykład godnej postawy, jaką wykazali się radni z Nowej Sarzyny w województwie podkarpackim, którzy 26 września 2016 r. zawiesili umowę o partnerstwie z miejscowością Dolina, gdy nadała tytuł Honorowego Obywatela Stepanowi Banderze.
Źródło: kresy24.pl
#ludobójstwo
#Ukraina
#partnerskie
#miasta
MŁ