- Właśnie mija 20 lat mojej pracy. Pracy, w której zawsze starałam się wzorować na mistrzu reportażu, jakim był Melchior Wańkowicz. Jestem zaszczycona, że odbieram dziś nagrodę honorowaną jego imieniem - mówiła tegoroczna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok. Patronat nad wydarzeniem, którego uroczysty finał odbył się we wtorek wieczorem w Teatrze Powszechnym w Warszawie, objął m.in. portal niezalezna.pl.
"Bohaterowie jej reportaży otwierają przed nią na oścież drzwi do swoich światów – pełnych emocji, obrazów i dźwięków. Jest to nie tylko wspaniała artystka sztuki reporterskiej, ale przede wszystkim artystka postawy moralnej" – mówiła podczas wtorkowej gali Anna Sekudewicz-Rączaszek w laudacji poświęconej laureatce „Melchiorów 2016” Agnieszce Czarkowskiej.
Dziennikarka z Polskiego Radia Białystok za swój projekt pt. „Testament” nawiązujący do tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin została uznana za Radiowego Reportażystę Roku.
Reporterka odebrała z rąk Jerzego Kłosińskiego, członka zarządu Polskiego Radia, dyplom oraz statuetkę Złotego Melchiora:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Tego wieczoru w Teatrze Powszechnym nagrodzono również innych radiowych twórców. W kategorii Premiera Roku przyznano dwie statuetki Srebrnego Melchiora: Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z radiowej Dwójki za materiał „O obrazach i innych takich” poświęcony malarzowi Jerzemu Stajudzie oraz Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „70 lat nadziei”. Obie nagrody wręczył dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Arkadiusz Gołębiewski.
Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska otrzymała Srebrnego Melchiora za reportaż „O obrazach i innych takich” poświęcony malarzowi Jerzemu Stajudzie:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Hanna Bogoryja-Zakrzewska otrzymała Srebrnego Melchiora za materiał "70 lat nadziei" opowiadający o Józefie Życińskiej i Grażynie Kotońskiej, które od prawie 70 lat szukają ciał swoich bliskich zamordowanych przez władze komunistyczne:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Doceniono również działalność redaktor Małgorzaty Kownackiej z radiowej Jedynki i nagrodzono ją jako „niezawodną przyjaciółkę i propagatorkę reportażu”.
Małgorzata Kownacka odebrała nagrodę specjalną z rąk Ireny Piłatowskiej-Mądry, redaktor naczelnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Jury nagrodziło też młodych twórców, przyznając stypendium im. Jacka Stwory Kindze Filińskiej z Radia Żak Politechniki Łódzkiej za reportaż „Każda wioska ma plac zabaw”.
Kinga Filińska ze stypendium im. Jacka Stwory:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w tym roku wręczyła dwie nagrody specjalne dla Alicji Grembowicz za reportaż „Ekstaza św. Franciszka” oraz Marty Rebzdy za odważny materiał o pogromie kieleckim. Grand Prix ufundowane przez KRRiT trafiło do rąk Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka z Fundacji Głos Ewangelii za projekt „Pieśń Spartakusa”.
Wyróżniona za reportaż "Pogrom" przez KRRRiT Marta Rebzda i nagrodzona za "Ekstazę św. Fanciszka" Alicja Grembowicz:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Laureaci Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak:
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Wszyscy laureaci i twórcy wyróżnieni podczas gali "Melchiorów 2016":
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Galę transmitowaną z Teatru Powszechnego przez Program Pierwszy Polskiego Radia uświetnił występ znakomitego pianisty i poety Leszka Długosza. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Patronami medialnymi byli "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie" oraz nasz portal niezalezna.pl.
Źródło: niezalezna.pl
#Melchior Wańkowicz
#Leszek Długosz
#Irena Piłatowska
#Agnieszka Czarkowska
#Melchiory 2016
Magdalena Jakoniuk