Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Lista Polaków – ofiary II wojny światowej

W programie dokumentacyjnym „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” – zainicjowanym w 2006 roku przez IPN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – udało się już z

ipn.gov.pl
ipn.gov.pl
W programie dokumentacyjnym „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” – zainicjowanym w 2006 roku przez IPN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – udało się już zgromadzić blisko 5 mln nazwisk polskich ofiar II wojny światowej.

Dzięki zebranym w ramach programu danym możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która do tej pory w większości opierała się na danych szacunkowych, oraz pokazanie skali terroru niemieckiego wobec obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 r. Ogólnodostępna baza danych – www.straty.pl – pozwoli także rodzinom na odnalezienie po latach informacji o osobach zaginionych w czasie wojny oraz na dotarcie do dokumentów znanych dotychczas jedynie historykom.

Do uzupełniania listy zachęca się zarówno rodziny zmarłych, jak i wszystkie instytucje rządowe, pozarządowe czy organizacje społeczne. Każda informacja przybliża nas bowiem do poznania pełniejszego i dokładniejszego obrazu zniszczeń, jakich dokonała okupacja niemiecka na ziemiach polskich. 

W tej edycji programu nie tylko dalej chcemy zbierać nazwiska, ale także uatrakcyjnić bazę. Dlatego tworzymy kalendarium II wojny i tych strat osobowych. Chcemy pokazać np., że oprócz Jana Kowalskiego, który zginął w Wieluniu, życie straciło tam wiele innych osób. Chcemy również pokazać rodzaj atlasu, topografię terroru, czyli miejsca największych egzekucji, mordów. Pragniemy też przedstawić taką faktografię wydarzeń wojennych. By ten program miał taką wartość dodaną, pomagającą dowiedzieć się więcej o naszej wspólnej historii.


 – mówił na konferencji prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś.



Baza danych zawiera w tym momencie około cztery i pół miliona ofiar i osób represjonowanych. Zachęcamy zarówno do pomocy w uzupełnianiu tej ważnej dla Polaków listy, jak i odwiedzenia samej strony www.straty.pl

 



Źródło: ipn.gov.pl

#ofiary #wojna #straty #IPN #dokumentacja

ak