Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

"Beksiński 3" - obrazy wybitnego Polaka na 150 reprodukcjach

„Beksiński 3” odsłania przed czytelnikami wczesne, mało znane i w przeważającej mierze niepokazywane prace artysty.

mat.pras.
mat.pras.
„Beksiński 3” odsłania przed czytelnikami wczesne, mało znane i w przeważającej mierze niepokazywane prace artysty. Dzięki nim poznamy drogę formalnych i tematycznych eksperymentów, które doprowadziły Zdzisława Beksińskiego do jego niepowtarzalnego stylu. 

Album na ponad 150 reprodukcjach ukazuje artystyczną ewolucję Zdzisława Beksińskiego i pozwala zapoznać się z nieznanymi fragmentami jego twórczości. Dzięki nowej publikacji możemy również odkryć wszechstronność warsztatu artysty, który świetnie odnajdywał się zarówno w malarstwie, jak i fotografii, rysunku czy formach abstrakcyjnych tworzonych własną techniką.



Zanim Beksiński znalazł swój język ekspresji, intensywnie go poszukiwał. W początkowych latach pisał opowiadania, eksperymentował z filmem i sztuką abstrakcyjną, zbudował własne studio nagrań, w którym przetwarzał gromadzony materiał dźwiękowy na muzykę konkretną. W albumie „Beksiński 3” zobaczmy stopniowe dojrzewanie artysty, który już we wczesnych pracach ujawnił siłę nieprzeciętnej wyobraźni oraz doskonały warsztat i precyzję pozwalające na wizualizację właściwie każdej ze swoich makabrycznych wizji.



W tych precyzyjnie dobranych pracach odnajdziemy terror komunistycznej rzeczywistości, która wywoływała w nim poczucie nieustannego zagrożenia. Na pierwszych szkicach były głównie obecne przesłuchania, druty kolczaste, więzienne cele, rozstrzeliwania. Jego wizja świata z czasem jednak ewaluowała do bardziej odrealnionych, lecz wciąż przerażających przedstawień. Obrazy z tzw. okresu fantastycznego są zaludniane przez upiorne postacie znajdujące się w obumierającym krajobrazie. To one najlepiej oddają ogólny stan ducha artysty i wpływ niełatwej rzeczywistości na jego twórczość.


Z biegiem lat Beksiński eliminował kolejne elementy, zawężał wachlarz rekwizytów, ograniczał przestrzeń, szlifował formę własnych wizji, zachowując jednak ich przesycony negatywnością nastrój. Dzięki tej syntezie jeszcze mocniej oddziaływał na swoich odbiorców. Ten nieprzypadkowy wybór nieznanych dotąd prac uzupełnia wstęp Wiesława Banacha, wybitnego znawcy twórczości Zdzisława Beksińskiego, oraz wspomnienie Andrzeja Seweryna z pracochłonnych i fascynujących przygotowań do wcielenia się w niełatwą rolę Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia rodzina” (2016).



Wszystkie powyższe reprodukcje pochodzą z albumu "Beksiński 3", który ukazał się nakładem wydawnictwa Bosz Art.

 



Źródło: mat.pras.

#Andrzej Seweryn #Ostatnia Rodzina #Bosz Art #album #Beksiński 3

MJ