82. rocznica "krwawej niedzieli". Prezydent Duda: Zostali zamordowani, bo byli Polakami
11 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Według badaczy tylko 11 lipca mogło zginąć około 8 tys. Polaków, których rozstrzeliwano albo zabijano przy użyciu siekier, wideł, noży. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r.
O przypadającej dziś rocznicy "krwawej niedzieli" napisał na portalu X prezydent RP Andrzej Duda. W jego opinii "tylko na prawdzie – nawet tej najtrudniejszej – można budować dojrzałe i szczere relacje między narodami, w tym między Polakami a Ukraińcami".
"Dziś kolejna rocznica Krwawej Niedzieli - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej – w tym roku po raz pierwszy obchodzony jako święto państwowe. To jedno z najtragiczniejszych doświadczeń w naszych dziejach. 11 lipca 1943 był dniem kulminacji bezwzględnej zbrodni. Z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli nasi bezbronni Rodacy - zwykli ludzie, cywilne, niewinne ofiary, często zabijani w kościołach, gdzie uczestniczyli w niedzielnych mszach świętych. Zostali zamordowani, bo byli Polakami"
– przypomniał.
Dodał, iż "chcemy i mamy prawo wiedzieć, gdzie spoczywają ich szczątki, chcemy móc godnie pożegnać naszych bliskich, pomodlić się przy ich grobach i zapalić znicze".
"Prawo do godnego upamiętnienia Ofiar, a zwłaszcza wspólne ich upamiętnienie, to niezwykle ważny element pojednania i budowania dobrej przyszłości. Prawda i pamięć nie muszą dzielić – jeśli prowadzą do wzajemnego zrozumienia, pojednania i wspólnej troski o bezpieczną przyszłość"
– podsumował.
W 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda razem z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim uczestniczyli we wspólnym nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Następnie zapalili znicze przed ołtarzem, upamiętniając zamordowanych. Pięć lat wcześniej Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć pomordowanych Polaków, składając wieniec na cmentarzu w Ołyce, gdzie znajdują się bezimienne zbiorowe mogiły, oraz oddając hołd ofiarom zbrodni w miejscu dawnej polskiej wsi Pokuta na Wołyniu.
Tylko na prawdzie – nawet tej najtrudniejszej – można budować dojrzałe i szczere relacje między narodami, w tym między Polakami a Ukraińcami.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) July 11, 2025
Dziś kolejna rocznica Krwawej Niedzieli - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na…