Cel wyjazdów polskich wojskowych medyków do Słowenii i Stanów Zjednoczonych to wsparcie sojuszników, wymiana doświadczeń i zdobycie wiedzy, która może być wykorzystana w Polsce przy zwalczaniu epidemii koronawirusa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Od środy do piątku polscy lekarze i ratownicy szkolą się i wspierają sojuszników w Słowenii; w czwartek wojskowi medycy udają się na tydzień do Chicago, gdzie będą obecni przy uruchomieniu prowizorycznego szpitala.
Po bardzo udanej misji we Włoszech, w Lombardii, w której uczestniczyli żołnierze, lekarze i medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego, kolejna misja udaje się do Słowenii i do Stanów Zjednoczonych - stanu Illinois i Chicago
– powiedział w środę minister obrony. "Celem tej misji jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia przez polskich lekarzy. Tak było w przypadku misji włoskiej. Doświadczenia z Lombardii już zostały wykorzystane w walce z koronawirusem w Polsce" – dodał. Szef MON zwrócił uwagę, że w Stanach Zjednoczonych polscy lekarze będą uczestniczyli w uruchomieniu tymczasowego szpitala wojskowego, przeznaczonego dla ponad dwóch tysięcy pacjentów. „Szpital lada dzień rozpocznie działalność w Chicago. Cel tych misji to zdobycie doświadczeń które można następnie wykorzystać w Polsce, i wsparcie dla naszych sojuszników” – powiedział.
Polscy medycy z jednej strony będą się dzielić swoimi doświadczeniami z Polski i Lombardii, z drugiej strony dbamy o to, żeby jak największa liczba żołnierzy Wojska Polskiego była przeszkolona
– zaznaczył. "Zarządziłem najpierw szkolenie 15 tysięcy żołnierzy, którzy zdobyli już umiejętności wsparcia medycznego, teraz kolejna grupa 15 tys. żołnierzy nabywa umiejętności, które w razie potrzeby zostaną wykorzystane. A więc wsparcie cywilnej służby zdrowia, a nawet – jeżeli będzie taka potrzeba – zastąpienie cywilnej służby zdrowia. To umiejętności niezbędne w skutecznym przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa" – podkreślił.
Błaszczak podkreślił, że w walkę z epidemią codziennie jest zaangażowanych 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem, w środę dziś 9,5 tys. osób.
W misji szkoleniowo-medycznej w Słowenii uczestniczy czterech lekarzy, celem podróży jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2.
W czwartek wyrusza misja WIM do Chicago z zadaniem wymiany doświadczeń, przekazania doświadczeń z Polski i innych krajów Europy, prezentacji dobrych praktyk i zintensyfikowania współpracy przy doskonaleniu organizacji systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa.