Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Europarlament przygotował rezolucję w sprawie pandemii koronawirusa. Atakuje Polskę i Węgry

W PE powstał projekt rezolucji w sprawie walki UE z pandemią koronawirusa i konsekwencji kryzysu. Jego autorami są frakcja Europejskiej Partii Ludowej, socjaliści, Zieloni i grupa Odnowić Europę. W projekcie krytykowane są polskie władze za plan organizacji wyborów prezydenckich w maju.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
hp gruesen

Pod projektem podpisali się Manfred Weber w imieniu EPL, szefowa socjalistów Iratxe García Pérez, lider Odnowić Europę Dacian Ciolos oraz Philippe Lamberts z Zielonych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt ma zostać poddany pod głosowanie na najbliższej sesji.

W dokumencie znalazł się rozdział... dotyczący praworządności. Jest w nim także fragment dotyczący Polski i Węgier. Autorzy ubolewają "nad decyzją rządu węgierskiego o przedłużeniu stanu wyjątkowego na czas nieokreślony i upoważnieniu rządu do wydawania dekretów bezterminowo".

Liderzy czterech grup "ubolewają" również nad "krokami podjętymi przez polski rząd, a mianowicie zmianą kodeksu wyborczego wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i innym przepisom prawa, w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w środku pandemii, co może zagrozić życiu obywateli polskich i podważyć koncepcję wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów przewidzianą w polskiej konstytucji".

Autorzy wzywają też Komisję Europejską do pilnej oceny, czy środki nadzwyczajne są zgodne z traktatami UE oraz wzywają Radę do ponownego umieszczenia w porządku obrad dyskusji i procedur związanych z trwającymi procedurami art. 7 traktatu.

Projekt rezolucji czterech frakcji dotyczy też m.in. działań dotyczących służby zdrowia, rozwiązań pozwalających przezwyciężyć konsekwencje gospodarcze i społeczne kryzysu oraz współpracy międzynarodowej w walce z pandemią.

Najbliższa nadzwyczajna sesja PE odbędzie się w czwartek i piątek.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#spór o praworządność #epidemia #pandemia #koronawirus #Węgry #Polska #Europarlament #Parlament Europejski

redakcja