Rozmowy w sprawie zanieczyszczonej rosyjskiej ropy odbędą się w Mińsku w piątek w formacie czterostronnym: z udziałem Białorusi, Rosji, Polski i Ukrainy – poinformował dzisiaj portal Naviny.by, powołując się na ukraińskie przedsiębiorstwo Ukrtransnafta.
Wcześniej wicedyrektor białoruskiego koncernu Biełnaftachim zapowiedział na piątek białorusko-rosyjskie rozmowy w sprawie uregulowania sytuacji dotyczącej dostaw zanieczyszczonej ropy z Rosji.
Według portalu Naviny.by oprócz przedstawicieli białoruskiego koncernu i rosyjskiego Transnieftu w negocjacjach mają wziąć udział wysłannicy Ukrtransnafty i polskiego operatora PERN SA.
"Stosowne pismo białoruskie przedsiębiorstwo (Homeltransnafta Drużba, operator białoruskiego odcinka rurociągu Przyjaźń – red.) wysłało do kierownictwa Transnieftu, PERN SA i Ukrtransnafty. W czasie spotkania strony zamierzają omówić możliwe sposoby rozwiązania problemu"
– poinformowała w komunikacie strona ukraińska.
Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń na zachód przez Białoruś płynie zanieczyszczona rosyjska ropa. Białoruś już mówi o stratach rzędu 100 mln dol.
We wtorek Biełnaftachim poinformował o czasowym wstrzymaniu eksportu produktów naftowych z Białorusi do Polski, krajów bałtyckich i na Ukrainę z powodu zanieczyszczenia ropy dostarczanej przez Rosję. Strona rosyjska przyznała, że doszło do obniżenia jakości przesyłanego surowca, zapewniła jednak, że jest to "kwestia techniczna".
Polski operator PERN ze swej strony podał w nocy ze środy na czwartek, że "od 19 kwietnia do polskiego systemu rurociągowego dostarczana jest zanieczyszczona ropa naftowa REBCO (Russian Export Blend Crude Oil) z Rosji". Podjęto decyzję o wstrzymaniu odbioru ropy. Spółka zapewniła w czwartek, że do dyspozycji klientów są zapasy ropy znajdujące się w jej systemie, a w razie potrzeby zostaną też uruchomione zapasy obowiązkowe, które uwalnia Ministerstwo Energii.