fot.: EMeczKa; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Prawo i Sprawiedliwość chce, by przeznaczona do prywatyzacji spółka Polskie Koleje Linowe (PKL) została przekazana nieodpłatnie samorządowi województwa małopolskiego. Projekt ustawy w tej sprawie posłowie tej partii złożyli do marszałek Sejmu.
Jak poinformował poseł PiS Andrzej Adamczyk,
wszystkie akcje PKL miałyby zostać wykupione od obecnego właściciela - Grupy PKP - przez Skarb Państwa, a następnie nieodpłatnie przekazane na rzecz samorządu województwa małopolskiego. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z Funduszu Kolejowego. Według Adamczyka rozwiązanie takie jest analogiczne z tym, jakie rząd zaproponował w projekcie ustawy z 28 sierpnia tego roku, dotyczącym przekazania udziałów spółki Szybka Kolej Miejska w Trójmieście samorządowi województwa pomorskiego.
- Wzorujemy się na projekcie, który rząd zamierza przeprowadzić niebawem w Sejmie - podkreślił Adamczyk.
PiS sprzeciwia się temu, by spółka PKL, do której należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach, w wyniku prywatyzacji trafiła w ręce prywatnego inwestora. Argumentuje, że tego typu firma, w bardzo dobrej sytuacji finansowej, powinna być kontrolowana przez instytucje publiczne.
- Obserwujemy niewytłumaczony niczym pęd do tego, aby pozbawić się przedsiębiorstwa, które jest przysłowiową „kurą znoszącą złote jajka” - dodał poseł PiS.
Zaapelował do małopolskich polityków innych ugrupowań, w tym przede wszystkim Platformy Obywatelskiej, o poparcie przedstawionego rozwiązania.
- Proponujemy instrument, który będzie w stanie rozwiązać ten problem - ocenił Adamczyk.
W zeszłym tygodniu prezes Grupy PKP Jakub Karnowski powiedział, że
w ciągu najbliższego miesiąca formalnie rozpocznie się poszukiwanie nabywców na akcje PKL. Potencjalny nabywca ma być znany do końca roku, a cała prywatyzacja ma być sfinalizowana w 2013 r.
Zapowiedziana prywatyzacja spółki budzi duże emocje, szczególnie na Podhalu. Spółkę chce kupić m.in. słowacka firma Tatra Mountain Resorts, do której należy m.in. ośrodek Jasna na Chopoku.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb