10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nowa powieść o Kresach

Stanisław Srokowski od lat opowiada w swoich książkach o wielkości i dramacie polskich Kresów.

Stanisław Srokowski od lat opowiada w swoich książkach o wielkości i dramacie polskich Kresów. O tym jak one wyglądały, o miłości, obyczajach, nacjach,  językach i religiach pisze autor w swojej nowej książce pt.: „Ślepcy idą do nieba”.

Opowiada o Lwowie, Stanisławowie, Tarnopolu, Wilnie, Wołyniu, Kołomyi, o wielu miastach, miasteczkach i wsiach. Niestety, dzisiaj zapominamy o naszych wielkich Kresach, a młode pokolenie niewiele o nich wie.  A gdy nie pamiętamy o przeszłości, gubimy się w chaosie i bezradności dnia dzisiejszego. Nie potrafimy rozeznać się w symbolach i znakach czasu. Jan Paweł II mówił 6 czerwca 1991 r. w Olsztynie: „Prawda jest dobrem dla człowieka… Drugi człowiek ma prawo do prawdy”.    

 Srokowski opowiada trudną prawdę w takich książkach jak „Duchy dzieciństwa”, „Repatrianci”, „Nienawiść” ( wyróżniona nagrodą im. Mackiewicza), „Ukraiński kochanek” i  „Zdrada”.
Mówili o nich krytycy: „Autor napisał powieść bardzo oryginalną i mądrą, najlepszą i najciekawszą w swoim dorobku” (J. „Termer )

„…wartość powieści da się porównać z najlepszymi dokonaniami” (W.  Sadowski)

„Lament, który głoszą  (bohaterowie)… jest sam w sobie jednym z najpiękniejszych trenów, jakie zna literatura polska” (T. Miłkowski)

„Powieść Srokowskiego przypomina „Chłopów” Reymonta” (S. Stanik)

„Piękny i wstrząsający epos” (K. Masłoń)

„Tom chwalę, bo wysoko cenię” ( Wł. Odojewski)


Teraz  wchodzi na rynek  nowa powieść  Srokowskiego pt. „Ślepcy idą do nieba”.  To  historia człowieka, przeciwko któremu sprzysiągł się cały świat, ludzie i los.  Pisarz  z ogromną pasją i determinacją  podąża śladami wolności i  prawdy.  Stworzył  nowe, bulwersujące  obrazy,  pełne niezwykłego  blasku i dzikiej  fantazji.

„Ślepcy…”  pozwalają  lepiej zrozumieć   naszą zafałszowaną historię.  Obok świata autentycznych wyrazistych  postaci, przesuwają się  przed  naszymi oczami  zjawy, fantasmagorie i widma  zaklęte w polskim przeznaczeniu.  Z  wyczuciem smaku  autor ocala to, co wydawało się  raz na zawsze utracone.  Polskie Kresy jawią się w nowym, odkrywczym świetle.  A  maestria literacka upomina się o metafizyczne spojrzenie w głąb ludzkiej natury. „Ślepcy…” to  znakomity prezent  dla ludzi wrażliwych,  poszukujących dzieł wartościowych  i niezwykłych.                                                                                
 

 
Stanisław Srokowski
„Ślepcy idą do nieba”
Arcana, Kraków 2011
www.srokowski.art.pl

 



Źródło: