Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego.

Wikimedia Commons/Ostatnia Wieczerza/Simon Ushakov
Wikimedia Commons/Ostatnia Wieczerza/Simon Ushakov
Dziś Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na siepaczy przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.                                                                                                     

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum rozumie się jako trzy etapy misterium Odkupienia:
 
Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary.
Etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu.
Etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Przed południem we wszystkich kościołach katedralnych biskupi wraz z kapłanami odprawią mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo). Będą przez cały rok służyć do udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.
 

 
Rozpoczynające się dziś Triduum Paschalne to najważniejsze cztery dni w kalendarzu chrześcijanina.

Z roku na rok coraz więcej osób pragnie głębiej przeżywać swoją wiarę. Przynajmniej w Polsce. Odsetek Polaków praktykujących stale, choć minimalnie, spada, jednocześnie zwiększa się liczba osób praktykujących częściej niż raz w tygodniu. Ludzie XXI w. albo wpadają w sidła cywilizacji zysku i podkręcanych popędów, albo lgną do Boga. Rozpoczynające się dziś Triduum Paschalne to najważniejsze cztery dni w kalendarzu chrześcijanina. Triduum znaczy tyle co trzy dni, jednak Boże trzy dni trwają dni cztery. Rozpoczynają się w czwartek wieczorem mszą Wieczerzy Pańskiej, czyli pamiątką Ostatniej Wieczerzy, na której Jezus obmył nogi swoim uczniom i połamał chleb oraz podał apostołom wino.

Potem jest Wielki Piątek, jeden z dwóch dni w roku, w które nie odprawia się mszy świętej, Jest za to Liturgia Męki Pańskiej. Ołtarz jest tego dnia nagi: bez krzyża, świeczników i obrusów. Przeżywamy wtedy czas męki i śmierci naszego Pana.

Wielka Sobota jest oczekiwaniem. Czuwamy przy Grobie Pańskim. Nie ma Eucharystii, Jezus jeszcze nie zmartwychwstał. Po czym następuje Wigilia Paschalna, najważniejsza liturgia w ciągu roku. Szczyt roku liturgicznego. Celebrowane jest Zmartwychwstanie. Tę samą funkcję pełni pierwsza niedzielna msza – msza rezurekcyjna. Triduum kończy się drugimi nieszporami po południu w niedzielę.

Wiara ojców to za mało. Bóg zaprasza każdego z nas do indywidualnej relacji. Niech ten święty czas pomoże nam zbliżyć się do Niego.

 



Źródło: niezalezna.pl,wikipedia.org,Gazeta Polska Codziennie,episkopat.pl

Robert Tekieli,mg