Kontrowersyjna książka autorstwa transpłciowych działaczy LGBT o tym, że płeć to kwestia umowna, jest dostępna w księgarni Muzeum Narodowego w Warszawie. Publikacja „Błękit? Róż? Ty i już!” jest skierowana dla dzieci już od 5. roku życia! - Kształtujemy ofertę kulturalną z poszanowaniem różnych potrzeb, łącząc w tym, nie dzieląc – tłumaczy placówka podległa Ministerstwu Kultury.
Oto opis książki wydawnictwa „Dwie Siostry”:
Zabawna, przystępna i wzmacniająca książka obrazkowa dla najmłodszych o stereotypach płciowych oraz prawie do bycia sobą. Czy chłopcy mogą płakać? Czy dziewczynki mogą być silne? Czy dziewczynki i chłopcy powinni mieć inne zabawki i ubrania? Co to znaczy być chłopcem lub dziewczynką? Czy każdy z nas powinien móc kochać, kogo tylko zechce? Proste, lecz ważne pytania, przystępnie podane, zwięzłe informacje i komunikatywne ilustracje zapraszają do rozmowy na temat stereotypów i ról płciowych oraz prawa każdego z nas do bycia sobą. Książka idealna do wspólnej lektury z udziałem rodzica, opiekuna lub nauczyciela.
Dalej passus o autorach: „Elise Gravel stworzyła „Błękit? Róż? Ty i już!” we współpracy z Mykaellem Blaisem, edukatorem kanadyjskiej organizacji GRIS-Quebec wspierającej dzieci i młodzież LGBTQ+, który sam jest osobą transpłciową”.
Niezalezna.pl zwróciła się do rzeczniczki tej zasłużonej instytucji z pytaniem, dlaczego ta kontrowersyjna publikacja jest w niej dostępna w dziale dla dzieci. Jak podkreśliła, asortyment księgarni Muzeum Narodowego w Warszawie „od zawsze był różnorodny”.
W księgarni MNW są też książki dla dzieci: od najbardziej klasycznych, znanych i lubianych opowieści po te komentujące współczesność, w której żyją najmłodsi. Współpracujemy z wieloma uznanymi wydawnictwami. Za dobór lektury i zakup konkretnej książki dla dziecka zawsze odpowiadają opiekunowie – Muzeum bezwzględnie szanuje indywidualne przekonania rodzin. Jako instytucja publiczna dążymy do tego, żeby każdy, niezależnie od przekonań, wartości czy jakichkolwiek innych uwarunkowań, znalazł interesujące dla siebie treści: czy to na wystawach, czy w księgarni. Kształtujemy naszą ofertę kulturalną z poszanowaniem różnych potrzeb, łącząc w tym, nie dzieląc
– napisała Monika Bala z działu komunikacji i marketingu.
Ale to nie wszystko.
„Wspomniana przez Pana publikacja dziecięca legalnie funkcjonuje na ogólnopolskim rynku wydawniczym. W związku z zainteresowaniem naszych zwiedzających jest nadal dostępna w sprzedaży w MNW”
– twierdzi przedstawicielka Muzeum.
Odwiedziliśmy Muzeum we wtorek. ”Książki już nie ma, wyprzedała się. Ale wkrótce się pojawi. Cieszy się sporym zainteresowaniem” – usłyszeliśmy od pracowników księgarni w Muzeum Narodowym.
Natrafiliśmy również na inne ciekawe książki. Np "Mira". Mała, rezolutna bohaterka ma ojca, którego nie zna (żyje z inną kobietą) i matkę, która ma licznych "znajomych", dzieląc z nimi życie. A więc przygotowanie do życie w patchworkowej rodzinie. Może się przydać.
W lutym 2024 roku minister kultury (wtedy jeszcze Bartłomiej Sienkiewicz) odwołał poprzednie kierownictwo tej placówki. Kieruje nią obecnie Agnieszka Lajus.
W wywiadzie – a jakże! – dla „Gazety Wyborczej” stwierdziła, że jej celem „jest stworzenie muzeum, które będzie także przestrzenią społecznych dyskusji”. „Korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, trzeba być też otwartym na nowe idee, tendencje, praktyki, a zarazem chronić kulturę przed nakładaniem na nią „obowiązków ideologicznych”. Muzeum Narodowe co prawda zawsze jest w nasłuchu i dialogu społecznym, reaguje na sytuację społeczno-polityczną, ale musi też być otwarte na różne światopoglądy, potrzeby” – mówiła z kolei w wywiadzie dla PAP. Otworzyło się.
Poniżej przedstawiamy screeny z częścią zawartości książki: