Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Śnieg i deszcz. Północna Kalifornia sparaliżowana! [wideo]

Ulewne deszcze, które przyniosła potężna burza wymusiły ewakuację społeczności w pobliżu grożącej powodzią Russian River w północnej Kalifornii, w hrabstwie Sonoma. Na tym jednak nie koniec. Sytuację w stanie pogarszają opady śniegu i osuwiska błotne. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Deszcz
Deszcz
PublicDomainPictures - pixabay.com

Pogodowy armagedon w USA

Burza dotarła na obszar północno-zachodniego Pacyfiku na początku tego tygodnia. Dwie osoby zginęły, a dostaw energii elektrycznej pozbawione są setki tysięcy ludzi, głównie w okolicach Seattle, w stanie Waszyngton. Żywioł przemieścił się przez północną Kalifornię, gdzie kilka dróg zostało zamkniętych z powodu powodzi. Silne wiatry powaliły drzewa.

Według prognoz rzeka Russian River może wystąpić z brzegów w piątek wieczorem miejscowego czasu, także w związku z obfitymi opadami śniegu w górzystych obszarach.

Synoptycy ostrzegają przed ryzykiem gwałtownych powodzi i osuwisk na obszarach na północ od San Francisco z powodu najsilniejszego sezonu tzw. rzeki atmosferycznej, długiego pasma wilgoci, który tworzy się w atmosferze nad oceanem i płynie nad lądem, mogąc spowodować intensywne opady deszczu i powodzie, zwłaszcza w rejonach górskich.

Powódź doprowadziła do zamknięcia malowniczej autostrady, Highwayu 1, w hrabstwie Mendocino. Osuwisko błotne zagroziło Fitch Mountain na wzgórzach wzdłuż rzeki Russian.

Deszcz uchronił przed pożarami?

Tymczasem na wschodnim wybrzeżu kolejna burza przyniosła potrzebne opady w rejonie Nowego Jorku i New Jersey, gdzie w ostatnich tygodniach szalały pożary lasów. Deszcz złagodził zagrożenie.

W niektórych częściach Wirginii Zachodniej do sobotniego poranka obowiązuje ostrzeżenie przed zamiecią śnieżną, z opadami sięgającymi 61 centymetrów i silnymi podmuchami wiatru.

Na północnym wschodzie, na północ od miasta Nowy Jork, przewiduje się opady ponad 5 centymetrów deszczu, a na wyższych wysokościach ma być śnieg.

"To nie zakończy suszy, nie będzie środkiem na jej pokonanie, ale na pewno w tym pomoże, gdy śnieg stopnieje"

– ocenił cytowany przez CNN Bryan Greenblatt, meteorolog Narodowej Służby Pogodowej w Binghamton w stanie Nowy Jork.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, x.com, PAP

az