Dziś, 21 listopada 2024, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Statystyki są zatrważające, papierosy to najczęstsza przyczyna zachorowań na nowotwory w Polsce. A mimo to, według danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aż 6 mln Polaków deklaruje, że trwa w tym nałogu i „kopci” codziennie. Jak rzucić palenie? Wbrew pozorom, to wcale nie jest tak trudne.
Dane są nieubłagane, każdego roku palenie skraca życie milionów osób. Ma fatalny wpływ nie tylko dlatego, że wywołuje nowotwory. Osłabia serce, powoduje zmęczenie, zmniejsza odporność czy przyspiesza starzenie się skóry. Jednak wielu Polaków mimo świadomości zagrożenia, wciąż pozostaje w nałogu. Powód? Przekonanie, że rzucenie palenia przerasta ich siły.
Próbują różnych metod: magicznych plastrów, gum antynikotynowych czy specjalnych terapii. Tymczasem rozwiązanie może okazać się prostsze, niż się wydaje. Wszystko zależy od podejścia psychologicznego.
Klucz do sukcesu to zmiana myślenia o papierosach. Czasem wystarczy sobie uświadomić, że to nie jest żadna przyjemność. Dlaczego palimy? Bo tylko tak odreagowujemy stres, napięcie, skołatane nerwy. Jeśli to ci się uda, to właśnie znalazłeś klucz do sukcesu. Pomyśl, że papierosy absolutnie niczego ci nie dają, a wtedy dużo łatwiej będzie ci się z nimi rozstać.
Trik psychologiczny polega na tym, żeby nie traktować rzucenia palenia jako straty! Na pierwszy plan wysuń wszystkie korzyści, jakie zyskujesz dzięki tej radykalnej, ale niezwykle pozytywnej zmianie w życiu.
Szczególnie pierwsze dni mogą być dużym wyzwaniem, ale też szybko twoja motywacja dostanie potężny zastrzyk. Jak wynuka z badań, już po 48 godzinach organizm oczyszcza się z nikotynowych toksyn. Po dwóch miesiącach poprawia się praca układu krążenia i oddechowego.