Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zniknęło ponad tysiąc sklepów. W tej branży jest najgorzej

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w Polsce w ciągu ostatniego roku ubyło sklepów w większości specjalizacji. Szczególnie mocno ucierpiała branża mięsna – liczba sklepów oferujących produkty mięsne zmniejszyła się o ponad 1 tysiąc.

Sklepy znikają
Sklepy znikają
Filip Błażejowski/Gazeta Polska - Fotobaza

GUS podał, że na koniec 2023 roku w kraju działało 327 tysięcy sklepów, co oznacza wzrost o 0,8 tysiąca w stosunku do roku ubiegłego. Dominują wśród nich placówki o specjalizacjach branżowych (44,2 proc.), sklepy ogólnospożywcze (22,2 proc.) oraz odzieżowe (10,4 proc.).

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Branża mięsna i motoryzacyjna najbardziej tracą

W Polsce zmniejszyła się liczba sklepów głównie w sektorach motoryzacyjnym i mięsnym. Liczba placówek oferujących pojazdy motoryzacyjne spadła aż o 1,7 tysiąca, czyli o 7 procent w skali roku. Natomiast liczba sklepów mięsnych zmniejszyła się o ponad tysiąc, co oznacza spadek o 12,6 procent.

Jednak nie wszystkie branże notują spadki. Dane wskazują, że wzrost liczby sklepów odnotowano w segmentach "pozostałych" (wzrost o 4 tysiące, czyli 2,8 proc.), odzieżowym (1,6 tysiąca więcej, co daje 4,9 proc.) oraz ogólnospożywczym (wzrost o około tysiąc, czyli 1,4 proc.).

Handel detaliczny w Polsce w liczbach

Dane GUS pokazują, że pomimo spadku liczby sklepów w niektórych branżach, łączna powierzchnia sprzedażowa wzrosła o 1,4 procent, osiągając poziom 39,1 miliona m². Widać również wzrost liczby supermarketów i hipermarketów, które zanotowały 4,9-procentowy wzrost w 2023 roku.

Na jeden sklep przypada średnio 115 osób, co stanowi lekkie zmniejszenie w porównaniu do poprzedniego roku (116 osób na sklep w 2022 roku). W województwie opolskim liczba ta jest najwyższa – na jeden sklep przypada średnio 148 mieszkańców, natomiast najniższa jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie na jeden sklep przypada około 100 osób.

Trudna sytuacja sklepów mięsnych

Branża mięsna stoi przed ogromnymi wyzwaniami, o czym mówi niezalezna.pl pan Henryk, właściciel zakładu mięsnego z Warszawy.

„Klientów jest coraz mniej. A stali klienci liczą każdy grosz”

– powiedział..

Największym problemem pozostaje agresywna konkurencja cenowa dużych supermarketów. 

Coraz więcej firm bankrutuje 

Coraz więcej firm zgłasza upadłość. Jak niedawno opisaliśmy, w porównaniu do 2023 roku nastąpił 10-procentowy wzrost liczby wniosków o upadłość. Jest też inny powód do niepokoju – coraz mniejsza liczba zakładanych firm.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#GUS

pk