„Najpierw aktywnie prowokuje się kontrolowany chaos w wybranych państwach, powodując, że ich ludność spróbuje masowo migrować do innych państw, wytypowanych jako ofiara” – piszą rosyjscy teoretycy wojny hybrydowej. O tym, jak dużym jest to zagrożeniem dla Polski, pisze w "Gazecie Polskiej" Piotr Lisiewicz. Temat numeru to lektura obowiązkowa! Zamów wygodną prenumeratę cyfrową!
Pomysłodawca inwazji: gen. Aleksandr Władimirow, Rosja, autor koncepcji, że imigranckie „antropopotoki” to najpotężniejsza broń strategiczna naszych czasów. Wykonawca operacji: gen. Roman Podliniew, Białoruś, organizator akcji na granicy, odpowiedzialny za to, by wśród imigrantów umieścić agentów i kryminalistów. Osłabianie woli obrony Polaków: Piotr Czaban, Polska, autor doniesienia, po którym prokuratura zajęła się polskimi żołnierzami; Janina Ochojska, Adam Bodnar i inni. Polityczne zabezpieczenie operacji: Donald Tusk, Polska, niemieckie lobby, autor tezy, że Podliniew wysyła nam „biednych ludzi”. Niszczenie akceptacji dla obrony Polski na Zachodzie: Agnieszka Holland, Polska, lobby poststalinowskie, jej nagradzany film o „polskich zwyrodnialcach” obrzydzał obronę Polski wśród zachodnich elit. Logiczne? W ciągu minionego tygodnia odkryliśmy ostatnie puzzle tej układanki. Pisze o tym Piotr Lisiewicz.
„O wolną i demokratyczną Rosję” – tak nazywać się ma międzyparlamentarna grupa, której powstanie zapowiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Deputowanych Ludowych. Ta opozycyjna organizacja rosyjska – kreująca się na swoisty parlament na uchodźstwie – to kontrowersyjny wybór jako potencjalnego partnera przedstawicieli polskiego parlamentu. Główne role odgrywają w niej bowiem komunistyczny zwolennik przyłączenia Krymu do Rosji oraz były oficer KGB i FSB. Ujawnia to Grzegorz Wierzchołowski.
Senat odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Następnie zajmie się nim Sejm, a później prezydent – w razie kolejnego odrzucenia. Jednocześnie podejmowane są różne działania uderzające w Telewizję Republika. – Chodzi o uniemożliwienie działania temu, kto uzyskał koncesję. To zdecydowanie nie jest postawa praworządna – mówi Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT. Warto przeczytać artykuł Huberta Kowalskiego.
Dzisiaj Telewizja Republika jest wyłomem w kartelu medialnym III RP. Ten system miał się domknąć, na tym zależało Donaldowi Tuskowi. To właśnie po to koalicja 13 grudnia przeprowadziła zamach na media publiczne. Jak zapowiadała, wybory były po to, aby tych trudnych pytań po prostu nie było. A my jesteśmy po to, aby niewygodne pytania współpracownikom Donalda Tuska i samemu premierowi zadawać. I będziemy to robić – pomimo tego, że nie jesteśmy wpuszczani na konferencje prasowe, pomimo tego, że Donald Tusk przed nami ucieka, pomimo tego, że politycy koalicji 13 grudnia traktują nas z ogromną niechęcią – mówi Michał Jelonek, dziennikarz TV Republika, prowadzący programy „Piachem w Tryby”, „14:10 Bitwa polityczna” oraz pasma „Republika Dzień” i „Republika Wieczór”. Rozmawiała Anna Zyzek.
Chaos – to obecny stan prokuratury niespełna pół roku po jej przejęciu przez ekipę ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Równocześnie trwają represje, których ofiarami padły już dziesiątki osób. To zapewne nie koniec. Personalne decyzje, nierzadko motywowane prywatnymi animozjami, rujnują zawodowe kariery, ale mają też wpływ na zdrowie szykanowanych prokuratorów. – To była czysta złośliwość, która miała mi uprzykrzyć życie – mówi „Gazecie Polskiej” prokurator Monika Laskowska, która wskutek hejtu przeszła załamanie nerwowe. Tekst Grzegorza Brońskiego jest niezwykle poruszający!
W nocy z 24 na 25 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej z ekspozycji usunięto fragmenty dotyczące św. o. Maksymiliana Kolbego, rtm. Witolda Pileckiego i błogosławionej rodziny Ulmów. Już po fakcie obecna dyrekcja muzeum oświadczyła, że „wprowadzenie gabloty poświęconej wyłącznie duchownym rzymskokatolickim oraz zawieszenie w centralnych punktach tej przestrzeni portretów o. Kolbego i rtm. Pileckiego zaburzyło antropologiczny charakter narracji. Podobnie umieszczenie wielkoformatowej fotografii rodziny Ulmów w sekcji Droga do Auschwitz, opowiadającej o śmierci więźniów w obozach masowej zagłady, rozbiło kompozycję artystyczną i spójność narracyjną tej części ekspozycji”. O kulisach bulwersujących wydarzeń związanych z usunięciem polskich bohaterów z wystawy oraz o walce o polski i prawdziwy sens narracji przedstawianej widzom na gdańskiej ekspozycji opowiada dr Karol Nawrocki, prezes IPN i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Rozmawiali Magdalena Łysiak i Tomasz Łysiak.
Transport to krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje branżę transportową, może wpływać nie tylko na gospodarkę, lecz także na politykę oraz bezpieczeństwo kraju. Szybkość i sprawność przewozu towarów okazała się kluczowa w 2022 roku, gdy trzeba było wesprzeć walczącą Ukrainę. Teraz Polska na naszych oczach likwiduje największe narzędzie dostępne w państwowych rękach. Likwidacja PKP Cargo następuje w przededniu renesansu transportu kolejowego, który jest promowany przez Unię Europejską. Czy tym razem Polacy będą mądrzy przed szkodą?
Dukający, mówiący niewyraźnie i patrzący w przestrzeń z otwartymi ustami i pustką w oczach – debata, która miała udowodnić, że obawy o wiek i zdrowie prezydenta Bidena są przesadzone, pokazała coś zupełnie odwrotnego. Wśród demokratów wybuchła panika i pojawiły się rozważania o wymianie kandydata. O tym, co się dzieje za oceanem, pisze Maciej Kożuszek.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej. Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819.